Zamknij

7 najczęstszych fantazji seksualnych

19.11.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 13:03

O czym fantazjujemy najczęściej? Tego dowiadujemy się z najnowszego badania zrealizowanego w USA na 4175 osobach w grupie wiekowej 18-87 lat. Jego wyniki opublikowano na łamach książki: „Tell Me What You Want”. Na podstawie zgromadzonych odpowiedzi powstała lista 7 fantazji seksualnych. 

7 najczęstszych fantazji seksualnych
fot. Fantazje seksualne: 7 najczęstszych

1. Seks z wieloma partnerami

O seksie grupowym fantazjujemy bardzo często, ale rzadko wprowadzamy w życie.

2. Władza, kontrola i ostry seks

Fantazjujemy o partnerze, który okaże się uległy w sypialni. Chcemy poczuć dominacje, władzę, siłę i to, że jesteśmy od partnera całkowicie zależni.

3. Nowość, przygoda, różnorodność

Odnosi się to do robienia czegoś nowego, np. uprawiania seksu w nowej pozycji i otoczeniu.

Przeczytaj: Zdrada emocjonalna: jak ją rozpoznać? 12 alarmujących sygnałów

4. Fetysz

Fetysz to coś, co jest niezbędne, aby osiągnąć pełną satysfakcję w seksie.  W przywołanym pod uwagę brano ekshibicjonizm , podglądactwo , frotteuryzm i fetyszyzm.  Oczywiście fetyszy może być niezliczona liczba.

5. Pasja, romans, intymność

Te  fantazje dotyczą zaspokojenia potrzeb emocjonalnych poprzez seks. Chodzi o czucie się kochanym, docenianym i pożądanym.

6. Bycie w związki niemonogamicznym

Do najczęstszych form niemonogamii należą swinging, związki otwarte oraz poliamoria. Swinging polega na wymianie partnerów, często mającej miejsce na imprezach przeznaczonych specjalnie do aktywności tego typu.

Związki otwarte dopuszczają aktywność seksualną z innymi osobami, najczęściej bez udziału partnera. Koncepcja poliamorii dopuszcza utrzymywanie kilku równoległych związków, o charakterze zarówno seksualnym, jak i emocjonalnym.

Przeczytaj: Ciekawostki o pocałunkach. Mężczyźni i kobiety robią to z zupełnie różnych powodów 

7. Płeć a homoerotyzm

Chodzi o przekraczanie granic tożsamości płciowej, roli, ekspresji, orientacji seksualnej. Homoerotyzm oznacza atrakcyjność seksualna pomiędzy osobami tej samej płci, zarówno pomiędzy mężczyznami, jak i kobietami.

Warto podkreślić, że fantazjowanie nie oznacza, że się tego pragnie lub chce. Choć fantazja i pożądanie nakładają się na siebie,  te terminy nie są synonimami.

Jak rozmawiać o fantazjach?

Im częściej mówią o seksie w sposób nieskrępowany, prosty i szczery, tym bardziej czują, że jest to zwykła aktywność, której nie należy demonizować ani się bać. Dużo zależy od dojrzałości partnerów. Rozmowa o fantazjach seksualnych scala relację, ale wymaga to dużego poczucia bezpieczeństwa.

Przeczytaj: Najpierw przyjaźń, potem seks. 5 oznak, które świadczą o demiseksualności 

Źródło: Psychology Today