Zamknij

Siła kaca nie zależy tylko od ilości alkoholu. Te osoby są na niego podatne

30.12.2022
Aktualizacja: 30.12.2022 15:12

Kac i złe samopoczucie po dużej ilości alkoholu nie jest niczym dziwnym. Zaskakujące może być jednak co innego: że nie wszyscy pijący alkohol czują się tak samo źle, a niektórym wręcz nic nie dolega. Jak to możliwe? I od czego zależy, jak duży jest kac?

Od czego zależy siła kaca?
fot. Shutterstock

Kac, czyli złe samopoczucie w kilka godzin po wypiciu dużych ilości alkoholu, nigdy nie jest taki sam, zwłaszcza u różnych osób. W badaniach naukowych mierzy się go w 11-punktowej skali (zero oznacza jego brak efektów, a dziesięć – skrajnego kaca). Niektóre badania mówią, że około 5 proc. ludzi może być odpornych na kaca. Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy wciąż badają, czy są jakieś skuteczne sposoby, by poradzić sobie z kacem i od czego zależy to, jaka jest jego siła.

Od czego zależy to, czy pojawi się kac?

Pojawienie się kaca zależy od czegoś więcej niż tylko od tego, ile alkoholu się wypije. Naukowcy badają wiele mechanizmów biologicznych i psychologicznych, które mogą wpływać na doświadczanie kaca. Być może to właśnie nasza konstrukcja psychologiczna przyczynia się do tego, jak radzimy sobie z konsekwencjami nadmiernego spożywania alkoholu.

Mechanizmy biologiczne

Niektóre badania sugerują, że osoby z odmianą genu ALDH2 doświadczają poważniejszych skutków picia dużych ilości alkoholu. Wariant genu ALDH2 powoduje, że rozkład alkoholu do aldehydu octowego (białka odpowiedzialnego za kaca), jest mniej skuteczny, co prowadzi do większego jego nagromadzenia w organizmie, a tym samym do silniejszych objawów po spożyciu alkoholu.

Na sposób odczuwania kaca mogą również wpływać wiek i płeć. Jedno z badań wykazało, że nasilenie kaca maleje wraz z wiekiem. Odnotowano również różnice w nasileniu kaca między kobietami i mężczyznami. Różnice między płciami były większe u młodszych osób: młodzi mężczyźni (18-25 lat) zgłaszali poważniejsze objawy kaca niż młode kobiety. Nie wiadomo jednak, czym spowodowane były różnice.

Czynniki psychologiczne

Również niektóre cechy psychologiczne mogą mieć związek z odczuwaniem kaca – w tym lęk, depresja, poziom stresu, a nawet osobowość. W badaniu udowodniono na przykład, że osoby neurotyczne, czyli postrzegające świat w negatywny sposób, częściej doświadczają cięższych kaców. W przypadku ekstrawertyków, którzy ze względu na swoją towarzyskość z reguły spożywają więcej alkoholu, nie znaleziono takie powiązania, choć jednocześnie wiadomo, że częstsze spożywanie dużych ilości alkoholu wiąże się z poważniejszym kacem.

Niepokój, depresja i stres również mają związek z cięższymi objawami kaca. Każde z tych odczuć wiąże się z tendencją do bardziej negatywnej interpretacji świata. Co ważne, kac sprawia również, że ludzie interpretują świat bardziej negatywnie. W rezultacie, może to nasilać kaca, powodując, że niektórzy ludzie czują się gorzej niż inni.

Sposoby radzenia sobie z trudnymi sytuacjami

Możliwe, że u podstaw różnic w doświadczaniu kaca leży sposób, w jaki radzimy sobie z trudnymi sytuacjami. Osoby, które mają tendencję do wyolbrzymiania bólu i są do niego negatywnie nastawione, gorzej radzą sobie z kacem i doświadczają jego poważniejszych objawów – najpewniej dlatego, że skupiają się na nich i je wzmacniają. Z drugiej strony ciężkich kaców doświadczają również osoby, które radzą sobie z problemami poprzez ich ignorowanie lub zaprzeczanie.

Czy istnieje dobra strategia radzenia sobie z kacem?

Tak, ale trzeba ją znaleźć samemu – mimo wysiłków naukowców, nie udało się znaleźć jednego skutecznego sposobu na kaca. Jedno z badań sugeruje jednak, że strategia powszechnie stosowana przez studentów do radzenia sobie z kacem – czyli wspólne cierpienia i łączenie się w bólu – może być pomocna w łagodzeniu niektórych emocjonalnych skutków kaca.

Jak dotąd najlepszym sposobem na kaca wciąż jest więc… picie bezalkoholowych drinków – sugerują naukowcy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: C. Gunn, G. Fairchild, J. C. Verster, S. Adams, Does Alcohol Hangover Affect Emotion Regulation Capacity? Evidence From a Naturalistic Cross-Over Study Design, Alcohol Alcohol, 2021 Jun 29;56(4):425-432 / The Conversation – Craig Gunn, University of Bristol