Zamknij

Nowe pokolenie już nie zapali papierosa. Przełomowa decyzja władz

20.12.2022 11:36

Nowa Zelandia stopniowo delegalizuje palenie tytoniu. Osoby urodzone po 1 stycznia 2009 roku nigdy nie kupią papierosów. To pierwsza taka decyzja na świecie.

Papierosy
fot. Shutterstock

Parlament Nowej Zelandii głosami 76 do 43 przyjął ustawę, zgodnie z którą osoby urodzone po 1 stycznia 2009 roku nigdy nie będą mogły kupić papierosów. Nowe pokolenie ma być całkowicie wolne od dymu tytoniowego.

Nowa Zelandia - papierosy

W 2023 roku liczba punktów sprzedaży papierosów w Nowej Zelandii ma zostać zmniejszona z ok. 6 tys. do zaledwie 600 w całym kraju. Papierosów nie będzie można sprzedawać w supermarketach i osiedlowych sklepikach, a jedynie w wyznaczonych punktach z wyrobami tytoniowymi. Mniejsza będzie też dopuszczalna dawka nikotyny w pojedynczym papierosie.

"Przez dziesięciolecia pozwalaliśmy firmom tytoniowym utrzymać udział w rynku, czyniąc ich śmiercionośny produkt coraz bardziej uzależniającym. To jest obrzydliwe i to jest dziwne. Mamy w tym kraju więcej przepisów dotyczących bezpieczeństwa sprzedaży kanapki niż papierosa" - zauważyła wiceminister zdrowia Nowej Zelandii dr Ayesha Verrall.

Dr Verrall wyjaśniła, że nie ma dobrego powodu, żeby pozwalać na sprzedawanie produktu, który zabija połowę użytkowników. "Tysiące ludzi będą żyć dłużej, będą prowadzić zdrowsze życie, a system opieki zdrowotnej zyska pięć miliardów dolarów rocznie, ponieważ nie będzie musiał leczyć chorób spowodowanych paleniem, takich jak różne rodzaje raka, ataki serca, zawały, amputacje" - podkreśliła.

Nowa Zelandia w 2025 roku chce być strefą "smoke-free".

loader

Źródło: theguardian.com