Oceń
Skutkiem ubocznym zażywania nadmiernych ilości popularnych leków, często dostępnych bez recepty, mogą być efekty przypominające działanie narkotyków. To właśnie dlatego farmaceuci sprzedają je tylko w niewielkich opakowaniach, liczących najwyżej po kilka tabletek. Okazuje się jednak, że młodzi Polacy zaopatrują się w nie przez internet, za pośrednictwem specjalnych portali umożliwiających zakup wielu opakowań preparatów zawierających między innymi pseudoefedrynę.
Co to jest i jak działa pseudoefedryna?
Jak sama nazwa wskazuje ten syntetyczny analog występującej naturalnie efedryny - substancji stosowanej jako lekarstwo m.in. na nieżyt nosa, niedociśnienie a także jako środek zwiększający koncentrację i uwagę bądź reduktor apetytu, może być używany jako składnik terapeutyczny preparatów leczniczych lub być stosowany z lekami przeciwhistaminowymi (np. na alergię) czy przeciwbólowymi.
Po przedawkowaniu pseudoefedryny może dochodzić m.in. do:
- zaburzenia rytmu serca,
- tachykardii (przyspieszenia rytmu serca powyżej 100 uderzeń na minutę),
- nadciśnienia tętniczego,
- niepokoju, drgawek,
- niewydolności oddechowej,
- wysypek skórnych,
- wymiotów, nudności,
- zaburzeń snu (śpiączki),
- omamów, psychoz,
- objawów podobnych jak po zażyciu substancji psychoaktywnych.
W składzie jakich leków znajduje się pseudoefedryna?
- Acatar, Acatar Zatoki (tabletki na katar i zatoki),
- Actirin (lek przeciwkaszlowy),
- Actifed (syrop na przeziębienie),
- Apselan (tabletki na katar, alergie, przeziębienie, zatoki)
- Aspirin Complex, (lek przeciwgorączkowy, na przeziębienie, katar)
- Cirrus (lek przeciwalergiczny),
- Claritine Active (tabletki na alergię),
- Disophrol Retard (tabletki przeciwalergiczne),
- Grypostop (tabletki przeciwbólowe, przeciwkaszlowe i przeciwgorączkowe),
- Grypostop mix (proszek o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwkaszlowym),
- Grypolek (tabletki na przeziębienie, grypę)
- Grippokaps (lek na grypę),
- Gripex, Gripex Noc (tabletki na grypę, przeziębienie),
- Ibum Extra (tabletki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne),
- Ibuprom, Ibuprom Zatoki (lek przeciwbólowy i na zatoki),
- MaxFlu (tabletki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe),
- Modafen (tabletki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne),
- Nurofen Antigrip (lek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy),
- NeoAfrin (tabletki na alergię),
- Tabcin Impact (tabletki na kaszel),
- Sudafed (tabletki na katar, przeziębienie, grypę i alergię),
- Zyrtec D (tabletki przeciwalergiczne).
Młodzież odurza się... lekami na alergię!
W 2017 roku, w związku z ogromną liczbą osób, które trafiały na odwyk z powodu uzależnienia od leków zawierających m.in. pseudoefedrynę, dostęp do tego typu preparatów został mocno ograniczony. W aptekach można kupić je w ograniczonej ilości - zwykle jedno opakowanie zawierające nie więcej niż kilka tabletek.
Dziennikarzom wp.pl udało się dotrzeć do gimnazjalisty, który zdradził im adres portalu internetowego, za pośrednictwem którego można zakupić preparaty z pseudoefedryną w hurtowych ilościach.
Nastolatek zdradził, że najpopularniejszym wśród jego rówieśników "narkotykiem" jest Cirrus - dostępny bez recepty lek przeciwalergiczny, w formie tabletek. Małolaty kupują nielegalnie po kilka, kilkanaście opakowań na raz. Żadna stacjonarna apteka nie mogłaby ich im sprzedać, ponieważ udostępnianie leku osobom niepełnoletnim jest w Polsce zakazane.
Uczeń jednej z warszawskich szkół wyjawił, że po zażyciu leku w większych ilościach można zapewnić sobie takie wrażenia, jak po amfetaminie - dużo mniejszym kosztem. Za jedno opakowanie liczące 14 tabletek trzeba zapłacić około 35 zł + 10 zł za wysyłkę.
Niestety taka zabawa jest śmiertelnie niebezpieczna. Oprócz psychozy i omamów, u młodych ludzi bardzo szybko może dojść do zatrzymania akcji serca.
Naczelna Izba Aptekarska przypomina, że sprzedaż tego typu leków przez internet jest nielegalna. Naruszenie obowiązujących przepisów jest łamaniem prawa a badaniem takich przypadków zajmuje się inspekcja farmaceutyczna, policja i prokuratura.
- Hera, koka, hasz, LSD - ta zabawa po nocach się śni - śpiewała Karolina Czarnecka podczas przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Jej wykonanie okazało się hitem internetu. Okazuje się jednak, że młodzież zastąpiła narkotyki... lekami z pseudoefedryną, która są zbyt łatwo dostępne w sieci.
________
zdrowie.radiozet.pl/π
Oceń artykuł