Zamknij

Skąd biorą się stany lękowe i jak sobie z nimi poradzić? To powinieneś wiedzieć

14.01.2021 21:07

Stany lękowe zdarzają się niemal każdemu – u jednego będzie to jednorazowa sytuacja, inni doświadczają ich niemal codziennie. Wszystko zakodowane jest w psychice, skąd pochodzi lęk. 

Młoda kobieta ubrana w ciemny sweter zakrywa twarz dłońmi.
fot. Shutterstock

Lęk rodzi się w sytuacji poczucia zagrożenia. Czasem są to obawy uzasadnione, w niektórych zaś przypadkach nie mają one żadnego racjonalnego podłoża. Stany lękowe to właśnie ten moment, w którym odczuwa się silny lęk i niepokój, pomimo tego, że realnie nic złego się nie dzieje. Często zakorzenione są w nieprzyjemnych doświadczeniach z przeszłości, jednak mogą też brać się z różnych fobii, które nabywamy wraz z urodzeniem lub wiekiem. Stanom lękowym mogą towarzyszyć oprócz objawów psychicznych, także te somatyczne.

Zobacz także: Czy grozi ci depresja? Poznaj, jakie są stany depresyjne

Stany lękowe – objawy

Strach jest naturalną reakcją psychiki na sytuację zagrożenia. Pozwala to na niemal instynktowną ucieczkę od zagrożenia. Czasem jednak zdarza się tak, że poczucie lęku i zagrożenia pojawia się w sytuacji zupełnie neutralnej i jest nie do opanowania.

Sytuacja taka może zdarzyć się jednorazowo, na przykład w sytuacji obniżenia odporności psychicznej (choroba, wypadek, trauma), jednak jeśli pojawia się częściej, trzeba przyjrzeć się temu zjawisku dokładniej.

Do najczęstszych objawów, świadczących o stanie lękowym, należą:

  • uczucie zdenerwowania, przerażenia,
  • przyspieszona akcja serca,
  • wzrost ciśnienia tętniczego krwi,
  • drżenie mięśni i kończyn,
  • suchość w ustach,
  • zimny pot,
  • zawroty głowy.

Chory najczęściej odczuwa irracjonalną obawę o zdrowie i życie swoje oraz swoich bliskich.

Nie jest to sytuacja jednorazowa, chwilowa, a przewlekły stan. Uczucie nieznośnego napięcia i strachu towarzyszy choremu często przez cały dzień, niezależnie od tego, gdzie się znajduje i co robi. Na dłuższą metę taki stan rujnuje psychicznie i pociąga za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Fatalne samopoczucie psychiczne powoduje przede wszystkim wycofanie się z życia towarzyskiego i zamknięcie we własnych czterech ścianach.

Stany lękowe utrzymujące się przez długi czas i nietracące na sile mogą przerodzić się w depresję lękową.

Zobacz także: Kiedy niechęć do ludzi czyni z ciebie odludka... Czym jest socjofobia?

Stany lękowe – leki i leczenie

Lęk ma swoje źródło w psychice, dlatego to właśnie ją należy uleczyć w pierwszej kolejności. Jeśli zauważasz u siebie powyższe lub podobne objawy, rozsądnie będzie zgłosić się do lekarza. Na początku może to być lekarz rodzinny, który po zebraniu wywiadu, wypisze skierowanie do psychologa lub psychiatry – w zależności od konieczności.

Najczęściej stosowaną metodą leczenia stanów lękowych jest psychoterapia. Najważniejsze jest zdanie sobie sprawy z irracjonalności swoich obaw i dotarcie do ich źródła.

W zależności od stopnia nasilenia objawów i przyczyn lęku, spotkania z psychoterapeutą mogą być wystarczające lub potrzebne może być wdrożenie leczenia farmakologicznego. Jeśli lęki są na tyle silne, że zaburzają lub wręcz uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, wspomagająco stosuje się leki o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym.

Dla poprawy codziennego funkcjonowania warto stosować techniki relaksacyjne i wspomagać się łagodnymi, najlepiej ziołowymi środkami uspokajającymi: naparami z melisy czy kozłka lekarskiego.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.