Oceń
Poziom zdenerwowania i lęku związanych z koronawirusem u Polaków jest wysoki, mówi o tym raport przygotowany przez badaczki z Instytutu Psychologii PAN oraz Uniwersytetu SWPS.
Dr Katarzyna Hamer i dr Marta Marchlewska (Instytut Psychologii PAN) oraz dr Maria Baran (Uniwersytet SWPS) postanowiły sprawdzić, czego najbardziej obawiają się Polacy.
Badanie przeprowadzono 23 i 24 marca 2020 r. na reprezentatywnej grupie 1098 dorosłych Polaków. Wykorzystano panel Ariadna i metodę CAWI (Computer-Assisted Web Interview, czyli wspomagany komputerowo wywiad online). Respondenci odpowiadali na pytania mniej więcej 10 dni po tym, jak w kraju wprowadzono ograniczenia, które mają pomóc z walce z pandemią COVID-19.
Koronawirus: czego boimy się najbardziej?
Z badań wynika, że Polacy najbardziej obawiają się choroby bliskich (tak odpowiedziało ponad 70 proc. badanych), przyczyną lęku jest również kryzys finansowy i załamanie rynku, a także przepełnione szpitale i niewydolny system zdrowia. Polacy obawiają się również, że niektórzy ludzie nie zastosują się do zaleceń i wirus będzie rozprzestrzeniał się zbyt szybko.
Kobiety boją się wszystkich zagrożeń bardziej niż mężczyźni. Więcej obaw wykazują starsi Polacy, to oni boją się choroby bliskich osób, kryzysu ekonomicznego i problemów związanych ze służbą zdrowia. Natomiast młodzi Polacy (18-24 lat) najmniej ze wszystkich grup wiekowych boją się zakażenia koronawirusem.
Z raportu wynika również, że to mieszkańcy większych miast bardziej boją się przepełnionych szpitali i niewydolnej służby zdrowia niż mieszkańcy małych miast i wsi. Również niestosowanie się do zaleceń i zbyt szybkie rozprzestrzenianie się wirusa, a także nieracjonalne zachowania budzą mniejszy lęk u mieszkańców wsi.
Osoby z niższym wykształceniem zazwyczaj mniej boją się zagrożeń związanych z koronawirusem niż osoby z wykształceniem średnim i wyższym.
Co ciekawe, z raportu wynika, że Polacy najmniej lękają się tego, że zabraknie produktów spożywczych i higienicznych na półkach sklepowych.
Źródło: Polska Akademia Nauk (PAN)
Oceń artykuł