Zamknij

Koszmary senne mogą być prawdziwą zmorą. Jak z nimi walczyć?

Marta Wilczkowska
13.02.2019
Aktualizacja: 17.10.2022 18:40

Pomimo tego, że koszmary senne są jedynie projekcją ludzkiego umysłu, potrafią być przyczyną prawdziwego lęku i niepokoju. Skąd się biorą?

Koszmary senne mogą być prawdziwą zmorą. Jak z nimi walczyć?
fot. Shutterstock

Koszmary senne mogą być wyrazem najskrytszych lęków danej osoby oraz wyrazistych i przerażających wydarzeń. Człowiek, którego dręczyły w nocy, nawet na długi czas po przebudzeniu może odczuwać lęk i niepokój, Czy koszmarom sennym można zapobiec?

Koszmary senne

Koszmary senne mogą stać się prawdziwym problemem, kiedy pojawiają się regularnie. Czasami jest to ten sam obraz senny, który stale podsyła ludzka podświadomość, a czasami coś całkowicie innego.

Niektóre osoby otwarcie przyznają, że przez długi czas nie miały żadnych snów. Inne z kolei non stop o czymś śnią, a sny te napawają je lękiem. Częstym motywem koszmarów mogą być zmarłe osoby, utrata włosów, zębów czy pracy lub spóźnienie na ważne spotkanie.

Niezależnie od kontekstu koszmaru sennego, wpływa on negatywnie na jakość snu, czasami całkowicie uniemożliwiając regenerację organizmu. Naukowcy próbują tłumaczyć znaczenie snów i wzajemną zależności pomiędzy jawą a tym co pojawia się w snach. Jakie są zatem przyczyny koszmarów sennych?

Koszmary senne – przyczyny

Koszmary senne mają różne podłoże. Złe sny mogą być spowodowane zarówno spożywaniem pewnych produktów czy napojów, jak i problemami natury emocjonalnej. Czasami przyczyną koszmarów jest przeciążenie psychiczne połączone z wyczerpaniem fizycznym.

Sen, któremu towarzyszą koszmary, nie pozwala na regenerację i to tylko potęguje złe samopoczucie danej osoby.

Przyczyną koszmarów sennych może być:

Koszmary senne – leczenie

Kiedy koszmary senne nie dają ci spokoju, możesz wypróbować preparaty ziołowe na dobry sen. Dobrym rozwiązaniem będzie także udanie się do poradni zaburzeń snu i zasięgnięcie opinii specjalisty.

Koszmary senne mogą stanowić poważny problem, ponieważ mogą powodować bezsenność i przemęczenie organizmu. Będzie to skutkować problemami z koncentracją i opóźnionym refleksem. Osoba będąca w takim stanie może stanowić zagrożenie dla siebie i innych, kiedy np. będzie prowadziła samochód.  

Koszmary senne często pokazują głęboko skrywane lęki danej osoby i mogą wiele powiedzieć o niej samej. Podobnie jest ze znakami zodiaku. Którym nie powinno się ufać?