Zamknij

Drapanie skóry może być objawem zaburzeń psychicznych

22.09.2022
Aktualizacja: 22.09.2022 14:16

W stresujących sytuacjach zaczynasz się drapać, a po chwili Twoja skóra pokryta jest czerwonymi pręgami? Czujesz swędzenie skóry, gdy coś nie idzie po Twojej myśli? Świąd skóry i wzmożona potrzeba jej drapania, mogą mieć podłoże psychiczne. Sprawdź, kiedy drapanie skóry powinno niepokoić. 

Nerwowe drapanie skóry
fot. Shutterstock

Dermatillomania, czyli patologiczne skubanie skóry, ma swoje drugie oblicze - to neurotyczne drapanie skóry lub drapanie skóry na tle psychogennym. Zaburzenie to występuje z różnym nasileniem. Niektórzy pod wpływem stresu drapią skórę i to przynosi im chwilowe ukojenie, inni drapią tak często i tak mocno, że na skórze powstają rany.

Dla drapania skóry na tle nerwowym charakterystyczne jest uczucie napięcia występujące przed drapaniem, potem jest chwilowa ulga, a nawet uczucie przyjemności podczas drapania, nawet gdy na skórze pozostają czerwone ślady. Ostatecznie jednak uczucie ulgi zmienia się w wyrzuty sumienia.

Wyzwalaczami drapania skóry mogą być:

  • stres,
  • lęk,
  • złość,
  • smutek.

Powikłaniem częstego drapania skóry mogą być jej uszkodzenia - ranki, zadrapania, czerwone pręgi, strupki, a także trwałe szkody w postaci blizn. Skutkiem nerwowego drapania jest też gorsze samopoczucie. Wiele osób drapie się nieświadomie w sytuacjach stresowych, ale to nie rozwiązuje problemu, przynosi tylko chwilową ulgę. Prawdziwym problemem jest nieumiejętność radzenia sobie ze stresem i rozładowania go w bezpieczny sposób. Uszkodzenia skóry, a także kompulsywne, silnie drapanie są także źródłem wstydu i kompleksów. 

Stres zaostrza też przebieg chorób skóry, głównie łuszczycy, atopowego zapalenia skóry i trądziku. Sytuacja stresowa indukuje wzrost liczby i aktywację komórek tucznych, które uwalniają substancje wazoaktywne, nocyceptywne i prozapalne, co z kolei wpływa na zaostrzenie stanu zapalnego. Podczas stresu chorzy odczuwają większą potrzebę drapania skóry, co nasila objawy chorób i wywołuje wtórne infekcje bakteryjne, grzybicze czy wirusowe. 

Drapanie skóry z nerwów. Kiedy do specjalisty?

Zgłoś się do lekarza, jeśli widzisz, że w stresującej sytuacji zaczynasz mocno drapać skórę. Sygnałem alarmowym jest kompulsywne, czasami nieświadome drapanie - drapiesz, zanim o tym pomyślisz. Objawem ostrzegawczym jest także uczucie ulgi lub przyjemności, które przynosi drapanie, nawet gdy skóra jest uszkodzona.

Jeśli z powodu drapania skóry masz wyrzuty sumienia, niską samoocenę, wstydzisz się pokazać publicznie, to znak, że należy szukać fachowej pomocy. W pierwszej kolejności, należy odwiedzić dermatologa, by wykluczyć choroby skóry, których objawy mogą być wyzwalane stresem. Taką chorobą jest na przykład AZS. Następnie warto zgłosić się do psychiatry i poszukać przyczyny problemów ze stresem. Może się okazać, że konieczne będzie podjęcie terapii i nauka radzenia sobie z problemami. W przypadku depresji, nerwicy i innych zaburzeń psychicznych wdraża się też farmakoterapię.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: podyplomie.pl, termedia.pl