Zamknij

Panicznie boisz się koronawirusa? Włącz film katastroficzny

15.07.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 16:07

Wbrew temu, co by się mogło wydawać, filmy katastroficzne nie tylko nie pogarszają naszego samopoczucia podczas pandemii, ale mogą nawet przyczyniać się do obniżenia poziom lęku. Jak to możliwe?

Lęk przed koronawirusem może paraliżować życie
fot. Shutterstock

Lęk przed koronawirusem może utrudniać życie w i tak niełatwej już rzeczywistości. Zdaniem ekspertów, granica pomiędzy naturalnym niepokojem a fobią przebiega tam, gdzie lęk paraliżuje normalne funkcjonowanie. Na pomysł, jak walczyć z lękiem przed koronawirusem, wpadł właśnie pewien naukowiec z Chicago.

Epidemia strachu

Psycholog z Uniwersytetu w Chicago, Coltan Scrivner, postanowił sprawdzić, jak filmy katastroficzne wpływają na nasze samopoczucie podczas pandemii. Naukowca zainteresował fakt, że na początku pandemii jednym z najchętniej oglądanych filmów była "Epidemia strachu" z 2011 roku.

Jego zespół przepytał ponad 300 osób pod kątem związku pomiędzy preferencjami filmowymi a samopoczuciem w trakcie pandemii. Osoby, które lubiły horrory i postapokaliptyczne klimaty lepiej radziły sobie ze stresem.

- Patrząc z perspektywy bohaterów, podświadomie ćwiczymy najgorsze scenariusze - wyjaśnił Coltan Scrivner w rozmowie z "The Guardian".

Jak się leczy fobie?

To nie pierwsze tego typu badanie. Jakiś czas temu naukowcy z Izraela poinformowali, że arachnofobię, czyli silny lęk przed pająkami, leczyć może... oglądanie "Spidermana". To nie żart. Wybrany siedmiosekundowy fragment filmu obniżał poziom lęku badanych aż o 20 proc.!

Dowiedz się więcej: Boisz się pająków? Oglądaj Spidermana

Choć pomysł leczenia lęku przed epidemią filmem o epidemii może wydawać się conajmniej kontrowersyjny, stopniowe odwrażliwianie na bodziec jest jednym z elementów terapii poznawczo-behawioralnej, znanym jako desensytyzacja. W ostatnich latach dobre wyniki daje m.in. praca z wirtualną rzeczywistością.

Ważne! W przypadku zaburzeń lękowych tego typu eksperymenty zawsze należy poprzedzić wizytą u psychologa.

loader

To cię może zainteresować:

Źródło: sciencealert.com