Oceń
Lęk przed koronawirusem może utrudniać życie w i tak niełatwej już rzeczywistości. Zdaniem ekspertów, granica pomiędzy naturalnym niepokojem a fobią przebiega tam, gdzie lęk paraliżuje normalne funkcjonowanie. Na pomysł, jak walczyć z lękiem przed koronawirusem, wpadł właśnie pewien naukowiec z Chicago.
Epidemia strachu
Psycholog z Uniwersytetu w Chicago, Coltan Scrivner, postanowił sprawdzić, jak filmy katastroficzne wpływają na nasze samopoczucie podczas pandemii. Naukowca zainteresował fakt, że na początku pandemii jednym z najchętniej oglądanych filmów była "Epidemia strachu" z 2011 roku.
Jego zespół przepytał ponad 300 osób pod kątem związku pomiędzy preferencjami filmowymi a samopoczuciem w trakcie pandemii. Osoby, które lubiły horrory i postapokaliptyczne klimaty lepiej radziły sobie ze stresem.
- Patrząc z perspektywy bohaterów, podświadomie ćwiczymy najgorsze scenariusze - wyjaśnił Coltan Scrivner w rozmowie z "The Guardian".
Jak się leczy fobie?
To nie pierwsze tego typu badanie. Jakiś czas temu naukowcy z Izraela poinformowali, że arachnofobię, czyli silny lęk przed pająkami, leczyć może... oglądanie "Spidermana". To nie żart. Wybrany siedmiosekundowy fragment filmu obniżał poziom lęku badanych aż o 20 proc.!
Dowiedz się więcej: Boisz się pająków? Oglądaj Spidermana
Choć pomysł leczenia lęku przed epidemią filmem o epidemii może wydawać się conajmniej kontrowersyjny, stopniowe odwrażliwianie na bodziec jest jednym z elementów terapii poznawczo-behawioralnej, znanym jako desensytyzacja. W ostatnich latach dobre wyniki daje m.in. praca z wirtualną rzeczywistością.
Ważne! W przypadku zaburzeń lękowych tego typu eksperymenty zawsze należy poprzedzić wizytą u psychologa.
To cię może zainteresować:
- Lęk przed pobieraniem krwi. Pomoże wirtualna rzeczywistość?
- Strach przed liczbami – skąd ta fobia liczb?
- Boisz się nagromadzenia kropek? To trypofobia
- Borykał się z piętnem wagarowicza, a to była fobia szkolna
Źródło: sciencealert.com
Oceń artykuł