Oceń
Fobia społeczna, inaczej lęk społeczny, to powszechne zjawisko, przez co fobia ta bywa nazywana chorobą cywilizacyjną. Fobia społeczna charakteryzuje się występowaniem lęku, stresu w kontaktach międzyludzkich, zwłaszcza z osobami nieznajomymi.
Jest wiele czynników, które mogą wpływać na występowanie fobii społecznej: czynniki biologiczne, społeczne i psychologiczne. Niektóre badania wskazują, że fobia społeczna może występować rodzinnie.
Do rozwinięcia się fobii społecznej, może dojść w wyniku ciężkich przeżyć, na przykład z powodu prześladowania przez rówieśników w dzieciństwie.
Objawy fobii społecznej. Na co zwrócić uwagę?
Podstawowym, główny objawem fobii społecznej jest silny lęk odczuwany w kontaktach z innymi ludźmi lub na samą myśl, że dojdzie do spotkania z ludźmi (głównie nieznajomymi).
Objawy fobii społecznej mają zwykle początek już w okresie dojrzewania. Nie leczone mogą przejść w postać przewlekłą, utrudniając normalne funkcjonowanie, podejmowanie pracy, realizację życiowych celów, nawiązywanie kontaktów towarzyskich, utrzymanie związków z ludźmi.
Osoby z fobią społeczną mają niską samoocenę. Często uskarżają się na brak tematów do rozmów, twierdzą, że są nieatrakcyjne dla otoczenia, uważają, że rozmawia się o nich w negatywny sposób. Reagują ogromnym stresem i cierpieniem na pytania dotyczące swojej osoby, żarty, próby nawiązywania bliższych relacji towarzyskich. Obawiają się upokorzenia i kompromitacji.
Do objawów fobii społecznej zalicza się m.in.:
- lęk przed ośmieszeniem się lub poniżeniem, kompromitacją, zachowaniem się w ''głupi'' sposób;
- lęk przed publicznymi wystąpieniami, prezentacjami, odpowiedzią w szkole (nawet w kameralnym gronie);
- lęk przed podejmowaniem rozmów z ludźmi (unikanie interakcji twarzą w twarz);
- lęk na samą myśl o podejmowaniu interakcji, kontaktach z innymi ludźmi;
- przekonanie, że inni widzą stres, nerwy;
- unikanie jedzenia, pracy, gdy ''ktoś patrzy'';
- celowe unikanie kontaktów z ludźmi i stresowych sytuacji, by zapobiec poniżeniu;
- unikanie jedzenia i picia w miejscach publicznych;
- unikają rozmów z osobami uważanymi za autorytet;
- odwlekanie spraw urzędowych, wizyt lekarskich;
- korzystanie ze sklepów internetowych, by uniknąć zakupów w sklepach stacjonarnych;
- tendencja do izolowania się od innych ludzi.
Lękowi towarzyszą nieprzyjemne objawy wegetatywne jak m.in.: kołatanie serca, uczucie braku tchu, gorąca, pocenie się, czerwienienie się, drżenie rąk i mięśni.
Fobia społeczna często współistnieje z depresją i uzależnieniem od alkoholu.
Osoby z fobią społeczną są narażone na większe ryzyko uzależnień. Zdarza się, że dotknięci lękiem społecznym chcą dodać sobie odwagi przy pomocy alkoholu lub narkotyków.
Leczenie fobii społecznej. Jak sobie pomóc?
Podejrzewasz u siebie fobię społeczną? Zgłoś się na wizytę do psychiatry. Specjalista już po pierwszej wizycie jest w stanie ocenić, z jakim problemem może mieć do czynienia. Podstawą jest rozpoczęcie terapii i trwanie w niej. Nieleczona fobia społeczna prowadzi do stopniowej, pogłębiającej się izolacji. Lęk społeczny uniemożliwia nawiązywanie zdrowych relacji, hamuje przed osiąganiem celów zawodowych, życiowym spełnieniem.
Fobię społeczną leczy się za pomocą terapii poznawczo-behawioralną, a także farmakologicznie, głównie lekami przeciwdepresyjnymi.
Źródło: centrumdobrejterapii.pl; psychoterapiacotam.pl; centrumharmonii.pl
Oceń artykuł