Zamknij

Kancerofobia to paniczny lęk przed rakiem. 10 objawów, które utrudniają życie

19.10.2022
Aktualizacja: 19.10.2022 09:31

Kancerofobia to irracjonalny, trudny do opanowania strach przed rakiem, z którym zmagają się zdrowe osoby. Choć zmiany nowotworowe nie są obecne w ciele, wyimaginowane objawy sprawiają, że chory przestaje funkcjonować normalnie. Jak rozpoznać kancerofobię i kto jest na nią narażony?

Jak rozpoznać kancerofobię? 10 ważnych objawów
fot. Shutterstock
 1. Kancerofobia: 10 ważnych objawów
 2. Kancerofobia: kogo dotyka najczęściej?
 3. Kancerofobię można i trzeba leczyć

Dla osoby cierpiącej na kancerofobię każda zmiana pojawiająca się na ciele jest niepokojąca. Kancerofobia to ciągłe oglądanie swojej skóry, szukanie informacji na temat groźnych nowotworów, doszukiwanie się niepokojących dolegliwości u bliskich. Choroba nowotworowa istnieje jedynie w myślach i wyobrażeniach, jednak powoduje nieustanny niepokój i lęk, co rzeczywiście wpływa na samopoczucie. Nieleczona kancerofobia może być groźna. Organizm ma bowiem zdolność do „naśladowania” objawów somatycznych schorzeń. Jeśli wmawiamy sobie, że nadwyrężony mięsień jest tak naprawdę zmianą nowotworową, dolegliwości mogą się nasilić: tak działa mózg. Jak rozpoznać kancerofobię?

Kancerofobia: 10 ważnych objawów

Symptomy kancerofobii mogą mieć różne nasilenie, jednak zwykle są widoczne dla najbliższego otoczenia osoby z fobią. To zazwyczaj:

 • oglądanie swojego ciała kilka razy dziennie, proszenie bliskich, by też to robili
 • świadomość, że lęk jest irracjonalny, a przy tym niemożność kontrolowania go
 • wyszukiwanie informacji na temat nowotworów, śledzenie wiadomości dotyczących zachorowań
 • obezwładniający lęk, który utrudnia normalne czynności
 • zaburzenia snu, koszmary
 • rezygnacja z kontaktów społecznych
 • nieustanne zmiany nastroju
 • częste wizyty u lekarza (bez wyraźnego powodu)
 • spadek libido
 • zaburzenia metabolizmu

Kancerofobia: kogo dotyka najczęściej?

Kancerofobia pojawia się najczęściej u osób wyjątkowo wrażliwych, z tendencjami do zaburzeń lękowych. Ryzyko wzrasta wraz z indywidualnymi doświadczeniami, takimi jak obserwacja choroby nowotworowej czy śmierci bliskiej osoby. Obawiamy się, że my również zachorujemy; zwłaszcza że czynniki genetyczne mają znaczenie. Kancerofobia może pojawić się również po usłyszeniu od lekarza wstępnej diagnozy. Mimo że późniejsze pozytywne wyniki badań zaprzeczają podejrzeniom lekarza, pacjent w wyniku szoku nie radzi sobie z emocjami.

Kancerofobię można i trzeba leczyć

Nieleczona kancerofobia jest bardzo groźna dla całego organizmu. Nieustanny, przewlekły stres zaburza prawidłowe działanie wielu narządów w ciele, nie mówiąc o innych konsekwencjach (fobia rzutuje na wszystkie relacje międzyludzkie). Dlatego nie lekceważmy objawów kancerofobii, zarówno u siebie, jak i u bliskich. W leczeniu tego typu fobii najskuteczniejsza jest terapia poznawczo-behawioralna. Regularne spotkania z terapeutą pomagają ustalić przyczynę problemów i zastąpić lękowe zachowania reakcjami, które są adekwatne do rzeczywistości.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: zwrotnikraka.pl, rp.pl, onkolmed.pl