Zamknij

Atak paniki ‒ jak sobie z nimi radzić? [VIDEO]

Aleksandra Supryn
09.09.2015 12:31

Trudno powiedzieć czy atak paniki to odrębne schorzenie, czy jedynie objaw innego problemu psychologicznego lub psychicznego – lekarze nie są co do tego zgodni. Pewne jest jednak to, że osoby, które doświadczają takich napadów lęku, nie są w stanie normalnie funkcjonować.

Atak paniki ‒ jak sobie z nimi radzić? [VIDEO]

Psycholog i psychoterapeuta – Artur Kultys – opowiada o atakach paniki: przyczynach, objawach i sposobach radzenia sobie z nimi.

 

Jakie są objawy ataku paniki?

Najczęstsze objawy ataku paniki to: pocenie się, przyspieszone bicie serca, wzrost ciśnienia oraz temperatury ciała, hiperwentylacja lub duszności, bóle w klatce piersiowej, drętwienie kończyn czy omdlenia.

Podczas ataku paniki chorzy mogą odczuwać również lęk przed utratą kontroli nad sobą czy nawet lęk przed śmiercią.

Jakie są przyczyny ataków paniki?

Do ataków paniki może dojść z różnych powodów. Mogą być zarówno objawem choroby lub zaburzenia psychicznego, jak i pokłosiem bardzo silnych emocji czy stresu.

Lekarze twierdzą, że mogą zdarzać się również osobom biorącym lub odstawiającym narkotyki, np. amfetaminę czy dopalacze.

Jak radzić sobie z atakami paniki?

W skrajnych przypadkach konieczna jest interwencja lekarza oraz podanie leków. Jednak bardzo pomocne mogą być również techniki relaksacyjne, których nauczy nas psychoterapeuta, np. słuchanie odprężającej muzyki czy wyobrażanie sobie spokojnego miejsca.