Zamknij

Lęk, który nie pozwala normalnie żyć. Czym są fobie?

25.09.2018
Aktualizacja: 06.11.2022 19:12

Czy boisz się czegoś tak bardzo, że uporczywe myśli nie dają ci spokoju nawet na jeden dzień? Czujesz, że strach jest nieracjonalny, ale nie możesz nad nim zapanować? To może być fobia!

przestraszony mężczyzna z fobią
fot. Fotolia

Fobie to rodzaj zaburzenia nerwicowego, objawiającego się strachem przed określonym przedmiotem lub sytuacją. Z łagodnymi postaciami fobii zmaga się znaczna część społeczeństwa.

Strach przed wysokością czy pająkami jest od wieków silnie zakorzeniony wśród ludzi, choć nawet dziś – w okresie, gdy coraz częściej diagnozuje się choroby psychiczne – rzadko przybiera postać wymagającą leczenia. Szacuje się, że na różne rodzaje fobii, które utrudniają codzienne funkcjonowanie, cierpi ok. 10-11 proc.populacji.

Fobie – jakie mogą być objawy?

Niezależnie od tego, z jakim rodzajem fobii mamy do czynienia, objawia się ona nie tylko uporczywym strachem przed określoną sytuacją lub przedmiotem, ale również świadomością, że przeżywany niepokój jest nieuzasadniony. Osoba zmagająca się z fobią wie, że jej obawy i lęki są bezzasadne, jednak towarzyszy jej nieustanne pragnienie unikania przedmiotu lub zjawiska, który wywołuje strach. Fobia bardzo często daje liczne objawy somatyczne.

Zetknięcie się z bodźcami wywołującymi strach powodować może:

Jakie są rodzaje fobii?

Istnieje wiele rodzajów fobii. Według klasyfikacji zaburzeń psychicznych wyodrębnia się kilka rodzajów zaburzeń o charakterze fobii, m.in. fobie specyficzne i fobie sytuacyjne. Wśród tych pierwszych wyróżnia się np. strach przed zwierzętami i owadami (zoofobia), który często przybiera postać arachnofobii, czyli strachu przed pająkami.

Fobią specyficzną jest również lęk przed zjawiskami atmosferycznymi (np. burzą, powodzią) czy tzw. hematofobia, która objawia się odczuwaniem strachu na widok krwi. Znanym rodzajem fobii jest lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami (klaustrofobia), otwartą przestrzenią (agorafobia) czy – w związku z rozwojem technologicznym – strach przed podróżą samolotem (awiatofobia).

Inne, bardzo popularne rodzaje fobii to:

Coraz częściej diagnozuje się fobię społeczną, która objawia się lękiem przed kontaktem z innymi ludźmi. Osoby, które zmagają się z tym rodzajem fobii, panicznie boją się np. wystąpień publicznych i unikają kontaktów towarzyskich (nie licząc osób spoza najbliższej rodziny). W związku z częstotliwością występowania fobia społeczna bywa coraz częściej określana jako choroba cywilizacyjna.

Fobie – jak dobrać leczenie?

Podstawą skutecznego leczenia jest postawienie odpowiedniej diagnozy. Tej natomiast może udzielić wyłącznie specjalista. Dlatego osoby zmagające się ze strachem przed określonymi przedmiotami czy sytuacjami powinny zasięgnąć opinii psychiatrycznej.

Lekarz nie tylko dobierze odpowiednią formę farmakoterapii (w leczeniu fobii stosuje się m.in. leki anksjolityczne – głównie benzodiazepiny), ale również może zasugerować skorzystanie z psychoterapii indywidualnej lub grupowej. Wysoką skutecznością cieszą się zwłaszcza terapie prowadzone w nurcie poznawczo-behawioralnym oraz konsultacje u neuropsychologów.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.