Zamknij

Strach przed wizytą u dentysty może mieć podłoże genetyczne

Monika Piorun
16.11.2016 16:25

Boisz się wizyty u stomatologa? Twój lęk może być dziedziczny i ma związek z tymi samymi genami, które odpowiadają za odczuwanie strachu przed bólem.

Strach przed wizytą u dentysty może mieć podłoże genetyczne

Dlaczego niektórzy ludzie panicznie boją się dentystów, borowania lub wyrywania zębów? Naukowcy właśnie udowodnili, że dentofobia, czyli lęk przed leczeniem stomatologicznym, ma bezpośredni związek z tym, w jaki sposób reagujemy na ból. Wpływ na to mogą mieć zaś... nasze geny! Jak to możliwe?

Zobacz także

Cameron Randall i Daniel McNeil, naukowcy z Uniwersytetu Zachodniej Wirginii, na łamach Community Dentistry & Oral Epidemiology przedstawili wyniki badań, które wskazują, że oprócz czynników środowiskowych spory wpływ na to, jak radzimy sobie z lękiem przed bolesnymi doświadczeniami mają nasze geny.

Strach przed bólem jest ukryty w genach

Po naszych przodkach możemy dziedziczyć sposób reagowania na ból. To dlatego niektórzy są na niego bardziej odporni, a inni nieco mniej. Różnice te mogą wynikać nie tylko z naszych życiowych doświadczeń, ale i informacji genetycznej odziedziczonej po krewnych - rodzicach, dziadkach lub dalszej rodzinie.

Zobacz także

Wyniki badań przeprowadzonych na grupie ponad 1370 osób w wieku od 11 do 74 lat (z których 827 stanowiły kobiety, a 543 mężczyźni) wskazały, że dentofobia dziedziczona była wśród 30% pacjentów, zaś sam lęk przed bólem u 34%.

Według Cameron L. Randall z Uniwersytetu Zachodniej Wirginii:

Istnieje istotna korelacja genetyczna pomiędzy dentofobią a strachem przedodczuwaniem bólu. Oba te zjawiska mogą być ze sobą genetycznie powiązane.

Zobacz także

Kto się najbardziej boi dentysty?

Choć problem ten dotyczy od 10 do 20% dorosłych, to jednak prym w tym wiodą podobno mężczyźni. To właśnie oni najczęściej rezygnują z leczenia stomatologicznego i odwołują wizyty u specjalistów. Teraz mamy dowód na to, że ich strach może mieć podłoże genetyczne.

Natura lepiej wyposażyła kobiety do tego, by radziły sobie z bólem. Genetycznie są więc bardziej odporne na to, by poradzić sobie z cierpieniem związanym np. z porodem i trudami macierzyństwa. Nic dziwnego więc, że to właśnie one muszą najczęściej dopilnować, by panowie zadbali o własne zęby.

Strach ma wielkie... zęby!

Nie zawsze strach ma tylko wielkie oczy

______

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π