Zamknij

Strach przed chodzeniem i upadkiem, czyli wszystko o ambulofobii

25.09.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 18:31

Paraliżuje Cię lęk przed chodzeniem i upadkiem? To rodzaj fobii społecznej, znanej jako ambulofobia. Nie jest ona tak rzadka, jakby się wydawało i dotyka przede wszystkim osoby starsze.

Strach przed chodzeniem i upadkiem - ambulofobia
fot. Shutterstock

Ambulofobia, czyli lęk przed chodzeniem, jest – wbrew niektórym doniesieniom – dość często spotykaną fobią. Dotyka ona głównie osób starszych, które w obawie przed upadkiem wolą nie wychodzić z domu, ale nie tylko. Znane są również przypadki ambulofobii wśród dzieci. Osoby cierpiące na tę fobię boją się chodzić po płaskich, nierównych powierzchniach, zwłaszcza z dala od domu, po nieznanym dla siebie terenie. Co ciekawe, ta fobia może pojawić się wskutek traumatycznego doświadczenia, np. w literaturze opisany jest przypadek 2,5-letniej dziewczynki z ambulofobią, u której strach przed chodzeniem rozwinął się po złamaniu jednej nogi.

Ważne!

Ambulofobia to nie jest lęk przed upadkiem z wysokości.

Ambulofobia – jakie są przyczyny?

Przyczyną ambulofobii jest najczęściej jakie traumatyczne przeżycie z przeszłości – osoba nią dotknięta mogła doświadczyć upadku lub zobaczyła upadek innej osoby. Po tym wydarzeniu staje się niepewna własnych możliwości i odczuwa autentyczny, choć irracjonalny i nieproporcjonalny do sytuacji, strach przed chodzeniem.

Jednak ten rodzaj lęku może być również konsekwencją przewidywania możliwych wydarzeń. Na przykład osoba cierpiąca na zawroty głowy i problemy z błędnikiem może obawiać się, że upadnie i uderzy się w głowę.

Fobia ta może pojawić się również u osób, które doświadczyły unieruchomienia z powodu choroby lub upadku, u osób z chorobami reumatologicznymi, ortopedycznymi, dla których poruszanie się jest równoznaczne z odczuwaniem bólu, a także u osób starszych obciążonych różnymi chorobami.

Ambulofobia – jakie objawy jej towarzyszą?

Osoba z ambulofobią ma klasyczne objawy, charakterystyczne dla wszystkich fobii, ponieważ mechanizm ich jest taki sam, zmienia się tylko czynnik wyzwalający lęk. Osoby odczuwające lęk przed chodzeniem i upadkiem mają objawy na trzech poziomach: poznawczym, behawioralnym oraz fizycznym.

Pojawia się u nich irracjonalny, nieproporcjonalny do sytuacji strach, mają wyolbrzymione, wręcz katastroficzne myśli. Czują się zdezorientowane, mają problem z koncentracją, logicznym myśleniem. Ta sytuacja może je obezwładniać. Pojawia się u nich przyspieszona mowa, wymyślają mnóstwo powodów, by uniknąć sytuacji, która ich tak przeraża.

Osoba z ambulofobią ma bóle i zawroty głowy, uderzenia gorąca i nudności, pojawia się drżenie ciała, tachykardia.

Czy strach przed upadkiem u osób starszych jest bezpodstawny?

Ten rodzaj fobii, zwłaszcza u osób starszych, nie jest bezpodstawny. Według statystyk aż 5 razy więcej pacjentów przybywa do szpitali po upadkach niż po wypadkach komunikacyjnych, a aż 33% osób po 65. roku życia przynajmniej raz w roku upada i aż 20% z nich jest z tego powodu hospitalizowanych.

Strach przed chodzeniem jest znacznie częstszy u osób starszych, ponieważ w ich grupie wiekowej istnieje o wiele większe ryzyko upadków z powodu m.in. osteoporozy, niedowidzenia, ślepoty, zaburzeń równowagi, zawrotów głowy, dysfunkcji stawów, omdleń spowodowanych zaburzeniami krążenia oraz w wyniku przyjmowanych leków.

Strach przed chodzeniem (ambulofobia) – jak leczyć?

Fobie należą do grupy zaburzeń lękowych, w których leczeniu bardzo dobre wyniki daje terapia poznawczo-behawioralna. Pomaga ona uporać się pacjentom z ich irracjonalnymi lękami. Pomocne mogą być techniki relaksacyjne i techniki ekspozycyjne (metoda ta polega na eksponowaniu pacjenta na bodziec fobiczny i uczenia go strategii radzenia sobie z nim). Dobre efekty przynosi również terapia poznawcza oparta na uważności, akceptacji. W trudnych przypadkach można stosować leki przeciwlękowe i przeciwdepresyjne.

Metoda leczenia zależy od decyzji lekarza, terapeuty i jest dobierana z uwzględnieniem potrzeb pacjenta.

Źródło: Psychiatria, artykuł "Rzadkie fobie społeczne – rodzaje i leczenie", tom 15, 2018 Via Medica

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.