Oceń
Antydepresanty (leki antydepresyjne) są od lat stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych. Pozwalają skutecznie pokonać depresję. Jednak ich przyjmowanie powinno być zawsze konsultowane z lekarzem, który ściśle określi dawki leki.
Antydepresanty (leki antydepresyjne) – działanie i rodzaje
Antydepresanty korzystnie wpływają na stan psychiczny i fizyczny osoby cierpiącej na depresje oraz inne zaburzenia psychiczne. Zmniejszają one objawy chorób, łagodzą stany stresowe, poprawiają samopoczucie pacjenta i niwelują problemy ze snem.
Leki antydepresyjne mają także wpływ na stężenie noradrenaliny i serotoniny. Dodatkowo zmieniają wrażliwość receptorów, które są umieszczone na błonach komórkowych.
Ten rodzaj leków charakteryzuje się także działaniem przeciwlękowym, dlatego antydepresanty są stosowane przy zaburzeniach psychicznych, w których występują stany lękowe.
Ten rodzaj farmakoterapii wpływa także na zmianę postrzegania własnej osoby – pacjenci chorzy np. na depresje czują się pewniejsi i silniejsi.
Rodzaje leków antydepresyjnych:
- Inhibitory monoaminooksydazy.
- Inhibitory wychwytu zwrotnego monoamin (dopaminy, noradrenaliny, serotoniny).
- Leki o receptorowym mechanizmie działania.
Antydepresanty (leki antydepresyjne) – zastosowanie
Antydepresanty nie są jedynie lekiem na depresje – używa się ich także być wielu innych zaburzeniach psychicznych (między innymi: zespół stresu pourazowej, zespół lęku uogólnionego, nerwica, bezsenność, zaburzenia lękowe).
Farmakoterapia nie jest jedyną formą leczenia chorób i zaburzeń psychicznych. Bardzo ważna jest także psychoterapia.
Antydepresanty (leki antydepresyjne) – skutki uboczne
Przyjęcie każdego leku, nie tylko o działaniu antydepresyjnym należy skonsultować z lekarzem. Niektóre antydepresanty nie są wskazane przy chorobach serca i wątroby. Leków nie należy także samodzielnie dawkować – może to wywołać odwrotny niż zamierzony efekt, np. przy chorobie afektywnej dwubiegunowej może dojść do nasilenia choroby i odwrócenia występowania faz.
Skutku uboczne po antydepresantach są różne. W zależności od chorób, a także od stanu pacjenta mogą się od siebie różnić. Zazwyczaj pojawiają się w pierwszej fazie farmakoterapii i przechodzą dość szybko. W niektórych przypadkach powikłaniem może być osiągnięcie efektu przeciwnego do tego, który był zamierzony – uspokojenie może przerodzić się w senność i otępienie, a podniesiony nastrój w nadmierne pobudzenie.
Jednym ze skutków ubocznych przyjmowania antydepresantów to także zaburzenia erekcji i obniżenie popędu seksualnego.
Skutki uboczne po przyjmowaniu antydepresantów to także:
- Ciągłe zmęczenie,
- Utrata apetytu,
- Zwiększenie masy ciała,
- Zwiększona potliwość,
- Drżenie mięśni,
- ból brzucha,
- nudności,
- suchość w ustach,
- trudności przy oddawaniu moczu,
- wysypka skórna,
- zaparcia
Antydepresanty (leki antydepresyjne) a uzależnienie
Wiele osób uważa, że leki leczące objawy depresji mogą uzależniać zarówno psychicznie jak i fizycznie. Jednak psychiatrzy bardzo często podkreślają, że jest to mit – antydepresanty nie uzależniają.
Problem wynika z tego, że pacjenci, bardzo często mylą objawy uzależniania z zespołem odstawienia – dzieje się tak po zakończeniu terapia lekami. Niepożądane symptomy pojawiają się wtedy, gdy chory bez konsultacji z lekarzem przestanie zażywać antydepresanty lub zmniejszy ich dawkę.
Objawy zespołu odstawienia to między innymi:
- Wymioty,
- Biegunka,
- Ból brzucha,
- Nudności,
- Zaburzenia snu,
- Złe samopoczucie,
- Stany maniakalne,
- Stany euforyczne,
- Napady płaczu,
- Drażliwość,
- Ból mięśni,
- Wzmożona potliwość,
- Nadwrażliwość na światło.
Aby uniknąć zespołu odstawienia, należy stopniowo zmniejszać dawki przyjmowanych tabletek pod nadzorem lekarza.
Antydepresanty (leki antydepresyjne), a alkohol
Alkohol oraz antydepresanty to bardzo niebezpieczne połączenie. Działanie obu substancji jest znacznie nasilone w takim przypadku. Wpływ alkoholu na organizm jest silniejszy i powoduje to nadpobudliwość ruchową, spowolnienie procesów myślowych, zaburzenia pamięci i koncentracji, a także agresywne zachowania. Natomiast zwiększone działanie leków antydepresyjnych objawia się pojawieniem halucynacji, niepokojem, sennością, lekami, a także zaburzeniem świadomości.
Oceń artykuł