Zamknij

Szczepionka na... stres? Zastrzyk z bakterii może pomóc w leczeniu depresji

Monika Piorun
08.06.2018 17:47

Skoro depresja zaczyna się w jelitach, a jej pierwotnej przyczyny należy szukać we florze jelitowej (w której są te same neuroprzekaźniki, co w naszym mózgu), to może wystarczy zaszczepić się preparatem zawierającym korzystne bakterie, by zapobiec zaburzeniom nastroju, skutkom nadmiernego stresu i napadom lęku? Probiotyczne szczepionki, które przetestowano na szczurach, przyniosły zaskakująco korzystne efekty w przeciwdziałaniu zespołowi stresu pourazowego, zaburzeniom lękowym i objawom depresji.

Stres, szczepionka na stres i depresję, mikroby nowym prozakiem
fot. Shutterstock

Probiotyczne bakterie poskromią stres, napady lęku i depresję?

Matthew Frank z Wydziału Psychologii i Neurologii Uniwersytetu Kolorado w Boulder podczas badań na gryzoniach wraz ze swoim zespołem badawczym zauważył, że bakterie tlenowe (Mycobacterium vaccae – wydzielone z błota w okolicach jeziora Kyoga w Ugandzie) działają przeciwzapalnie na mózg i sprawiają, że pod ich wpływem szczury stają się bardziej odporne na stres. Efekt ten na dodatek jest długofalowy i pozwala na trwałe zapobieganie negatywnym skutkom napięcia nerwowego u badanych osobników. Jeśli tylko udałoby się osiągnąć podobne rezultaty także wśród ludzi, to zdaniem naukowców można by skutecznie chronić się przed wieloma chorobami neurozapalnymi.

Badacze uważają, że probiotyczne szczepionki mogą znaleźć zastosowanie do ochrony przed zespołem stresu pourazowego (PTSD), zaburzeń lękowych, a nawet depresji.

Jeśli u człowieka pod wpływem Mycobacterium vaccae udałoby się sterować zapalną odpowiedzią immunologiczną, w wyniku której pojawiają się symptomy lęku i depresji, to można byłoby zacząć pracować nad specjalnymi szczepionkami (albo zastrzykami) zapobiegającymi tego typu zaburzeniom nastroju.

Zobacz także

Szczepionka, po której przestajemy się stresować?

Badacze wskazują, że jest coraz więcej dowodów na to, że zapalenie mózgu wywołane stresem poprzez zmiany zachodzące w obrębie neuroprzekaźników odpowiedzialnych za nasze samopoczucie (m.in. noradrenaliny i dopaminy) zwiększa ryzyko zaburzeń lękowych lub zespołu stresu pourazowego. Pewne obszary mózgu mogą stawać się wrażliwsze pod wpływem różnego typu urazów, traum, a nawet zwykłych chorób. W konsekwencji dochodzi do stanu zapalnego mózgu, który może sprzyjać zarówno pogorszeniu naszego nastroju, jak i zaburzeniom funkcji poznawczych.

Zobacz także

Naukowcy z Kolorado zauważyli, że Mycobacterium vaccae blokują negatywny wpływ stresu i są w stanie długotrwale utrzymywać mózg w stanie zapewniającym odporność na tego typu zaburzenia. Jak tego dowiedli?

Mikroby staną się nowym prozakiem?

Zrzut ekranu 2018-06-08 o 17.27.57
fot.
fot. Simon Park/Mycobacterium vaccae/bacteriainphotos.com

Już w poprzednich badaniach udało się im wykazać, że szczury, którym wstrzyknięto te bakterie, a następnie na 19 dni umieszczono w pobliżu niezwykle agresywnego osobnika, wyraźnie mniej się go bały. Nie tylko zachowywały się tak, jakby nie obawiały się niebezpieczeństwa, ale także rzadziej zapadały na zapalenie okrężnicy (i zapalenie tkanek obwodowych).

Kiedy z kolei zbadano, co się dzieje z mózgiem gryzoni pod wpływem probiotycznych szczepionek podawanych w odstępie jednego tygodnia, okazało się, że po przebytej infekcji dało się u nich zauważyć wyraźne zmiany w obrębie hipokampu (przez ponad tydzień miały wyższy poziom przeciwzapalnej cytokiny i wyższą ekspresję receptora niezbędnego, by utrzymać komórki gleju w stanie przeciwzapalnym).

Zdaniem naukowców probiotyczne szczepionki mogą okazać się pomocne nie tylko do walki ze stresem i stać się nową metodą leczenia depresji, ale także mogą znaleźć zastosowanie np. w wojsku w przypadku żołnierzy (do zapobiegania zespołowi stresu pourazowego).

Zobacz także

Obecnie zespół badaczy z Uniwersytetu Kolorado prowadzi badania z wykorzystaniem innego typu bakterii (Lactobacillus reuteri), które mają działać niezwykle korzystnie na weteranów zmagających się z napadami lęku i paniki po powrocie z misji wojskowych.

Wkrótce przekonamy się, czy mikroby zastosowane w szczepionkach lub zastrzykach i staną się nowym prozakiem...

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Neurosciencie News/University of Colorado Boulder/EurekAlert

_____

zdrowie.radiozet.pl/π