Zamknij

Dzięki połączeniu medytacji i aerobiku pozbędziesz się depresji

Aleksandra Supryn
12.02.2016 11:19

Pismo „Translational Psychiatry” opublikowało badanie, z którego wynika, że połączenie medytacji i aerobiku jest w stanie zmniejszyć objawy depresji aż o 40 procent.

Sposoby na depresję - ćwiczenia aerobikowe i medytacja Ci pomogą

Lekarze psychiatrzy i naukowcy od dawna wiedzieli, że aktywność fizyczna i głębokie stany relaksu są w stanie pomóc osobom z depresją. Dopiero teraz zbadali jednak jak wpływa na depresję połączenie obu czynności.

Medytacja i aerobik – sposób na depresję

Pracownicy z Uniwersytetu Rutgersa w New Jersey (USA) przeprowadzili ośmiotygodniowe badanie, w którym wzięło udział 22 osoby z depresją oraz 30 osób zdrowych psychicznie. Sesje odbywały się dwa razy w tygodniu i za każdym razem zaczynały się od trzydziestominutowej medytacji z elementami treningu uważności. Po tym następowała część, również trzydziestominutowa, którą uczestnicy przeznaczali na aerobik.

Po 8 tygodniach okazało się, że wszyscy uczestnicy czuli się znacznie lepiej. Ludzie cierpiący na depresję potwierdzili, że objawy choroby zmniejszyły się, natomiast osoby, które nie miały problemów psychicznych, że znacznie mniej czasu niż wcześniej spędzają na rozpamiętywaniu przykrych wydarzeń ze swojego życia.

W badaniu brały udział również młode matki, które miały za sobą ciężkie doświadczenie bezdomności. Cierpiały one na bardzo głęboką depresję ze stanami lękowymi. Po zakończeniu eksperymentu one również zauważyły jednak, że objawy są znacznie słabsze.

Jak mówią naukowcy wcześniejsze badania prowadzone na zwierzętach wykazały, że ćwiczenia aerobikowe stymulują proces powstawania nowych komórek nerwowych w strukturze mózgu odpowiedzialnej za pamięć i uczenie się (hipokampie).

Dzięki ćwiczeniom uważności oraz ćwiczeniom fizycznym uczymy się więc nowych umiejętności przetwarzania informacji i radzenia sobie z przytłaczającymi myślami.  

___

ZdrowoBardzo / PAP / AS