Zamknij

Depresja lękowa – gdzie doszukiwać się jej przyczyn?

24.05.2019
Aktualizacja: 17.10.2022 20:30

W przypadku depresji lękowej zaburzeniom depresyjnym towarzyszy nieuzasadniony lęk. Jak wygląda leczenie tego schorzenia?

Depresja lękowa (na czym polega, przyczyny, objawy, leczenie)
fot. Shutterstock

Depresja lękowa, fachowo nazywana depresją agitowaną czy neurotyczną, dotyka osoby w różnym wieku, jednak szczególnie często cierpią na nią osoby starsze. Nasilenie objawów tego typu depresji prowadzić może nawet do prób samobójczych, tym ważniejsze jest jak najszybsze wprowadzenie leczenia. Jak ono wygląda?

Depresja lękowa – na czym polega?

Badania pokazują, że aż w 95% przypadków osób chorych na depresje występuje minimum jedno zaburzenie o charakterze lękowym.

Depresja lękowa łączy w sobie typowe objawy depresji z zaburzeniami lękowymi. Do rozwinięcia się tej choroby prowadzić mogą błędne schematy myślowe, które wyklarowały się na przestrzeni życia oraz ukształtowane mechanizmy obronne, które z czasem zaczynają utrudniać życie.

W depresji lękowej dominuje paniczny lęk, obniżony nastrój, a nawet myśli samobójcze. Kiedy choroba ta ma charakter przewlekły, skutkować może wycofaniem z życia społecznego.

Spośród zaburzeń lękowych wyróżnia się:

Niestety, często zdarza się także, że osoby cierpiące na zaburzenia lękowe walczyć muszą także z zaburzeniami odżywiania. Szczególnie niebezpieczna jest anoreksja, bulimia oraz kompulsywne objadanie.

Depresja lękowa – przyczyny

Na zaburzenia lękowe najczęściej zapadają osoby, których proces myślowy jest bardzo sztywny i prostolinijny. Trzymają się oni z góry utartych schematów myślowych oraz mają głęboko zakorzenione poczucie obowiązku i odpowiedzialności za innych. Osoby te często nie są gotowe na kompromis, a ich konflikt wewnętrzny skutkuje bardzo poważnym stosunkiem do życia.

Obawa przed utratą swojej pozycji czy pogorszeniem swojego obrazu w oczach innych osób powoduje stale narastające poczucie lęku. Ten rodzaj depresji najczęściej dotyka także osoby, które tłumią swoje emocje i nie okazują ich na zewnątrz.

Na chorobę tą zapadają osoby przejawiające skrajne emocje. Potrafią oni cieszyć się ze swoich sukcesów, jednak każde, drobne nawet niepowodzenie traktują jako swoją życiową porażkę. Jeden popełniony błąd w ich umyśle rzutować może na całe życie i przesłaniać wszystkie pozostałe sukcesy.

W umyśle takiej osoby stopniowo ukształtowane zostały patologiczne wzorce myślenia. Skutkiem tego wydarzeniom, których ona nie przewidziała towarzyszy silny, paniczny wręcz lęk.

Dużą rolę w rozwoju depresji lękowej odgrywa także brak możliwości oraz umiejętności wyrażania uczuć, a to z kolei prowadzi do konfliktu wewnętrznego, który kosztuje chorego wiele nerwów. Może się to nawet przyczynić do zaburzenia pracy neuroprzekaźnikowej i hormonalnej.

Depresja lękowa – objawy

Depresja lękowa jest zaburzeniem szczególnie trudnym w przebiegu. O ile same zaburzenia depresyjne bądź lękowe są stosunkowo proste do zdiagnozowania, o tyle spektrum symptomów depresji lękowej jest znacznie szersze, skutkiem czego postawienie trafnej diagnozy może zająć specjaliście więcej czasu.

Osoby cierpiące na depresję lękową są znacznie bardziej upośledzone zarówno zawodowo, jak i społecznie i rodzinnie. Z tego powodu pojawiają się u nich objawy depresji i lęku. Są one bardziej odporne na leczenie i bardziej narażone na nawroty choroby. Pacjenci ci równie często uzależnieni są od alkoholu czy innych używek. Sięgają po nie zazwyczaj po to, aby zniwelować lęk.

Czynnikiem, który ma kluczowy wpływ na rozwój tej choroby, jest stres, kłopoty finansowe bądź osobiste.

Najbardziej charakterystycznym objawem depresji neurotycznej jest stale odczuwany, wolno płynący lęk. Jest on ściśle związany z głęboko zakorzenionym w danej osobie poczuciem zagrożenia. Osoba chora stale się boi, jednak sama nie wie, czego.

Depresja lękowa – leczenie

Walka z depresją lękową i jej objawami czy schorzeniami towarzyszącymi nie jest ani szybka, ani prosta. Osoby cierpiące na to schorzenie często zgłaszają się do internistów po leki uspokajające bądź nasenne. Substancje te są pomocne, jednak na dłuższą metę nie dają wyleczenia. Osobie chorej podawać należy antydepresanty przeciwlękowe, które dodatkowo pomogą unormować sen, nastrój oraz zmniejszą objawy lękowe.

W celu naprawy patologicznych procesów myślowych skuteczna okaże się psychoterapia prowadzona pod okiem specjalisty. W przypadku tego zaburzenia zazwyczaj stosuje się terapię poznawczo-behawioralną. Polega ona na rozkładaniu przekonań pacjenta na czynniki pierwsze oraz wspólne dojście do bardziej rozwojowych stylów myślenia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.