Zamknij

Rozwiązywanie krzyżówek odmładza mózg aż o 10 lat!

Monika Piorun
04.08.2017 17:49

Chcesz mieć umysł jak brzytwa? Lepiej wyrób w sobie nawyk częstego rozwiązywania krzyżówek! Najwięcej korzyści odniesiesz z tego po 50. roku życia, a Twój mózg ma szansę później się zestarzeć. Z czasem różnica ta może wynieść prawie dekadę!

Steve Ogle/East News

Nie od dziś wiadomo, że łamigłówki i gry logiczne mogą pomóc nam usprawnić funkcjonowanie naszego mózgu. Okazuje się jednak, że najbardziej pozytywny wpływ na ten organ ma rozwiązywanie krzyżówek. Do takich wniosków doszli naukowcy z University of Exeter oraz Kings College London, podczas próby ustalenia, jakie czynniki mogą zapobiegać rozwojowi choroby Alzheimera - schorzenia neurodegeneracyjnego, prowadzącego m.in. do utraty pamięci.

Krzyżówka - fitness dla mózgu

Brytyjczycy przeprowadzili szczegółowe ankiety wśród ponad 17-tysięcznej grupy osób powyżej 50. roku życia. Pytania dotyczyły ich codziennej aktywności i zwyczajów. Okazało się, że najniższe ryzyko zachorowania na alzheimera zaobserwowano wśród osób, które często rozwiązywały krzyżówki. To właśnie oni osiągali najlepsze wyniki w testach kognitywnych - nie mieli problemów z utrzymywaniem uwagi, zauważaniem związków przyczynowo-skutkowych oraz byli w stanie zapamiętywać sporo informacji.

Prof. Keith Wesnes - zajmujący się neurologią poznawczą na Uniwersytecie Exeter - wyjaśnia, że:

Udało się nam potwierdzić, że istnieje bezpośredni związek pomiędzy częstym rozwiązywaniem krzyżówek a lepszym funkcjonowaniem mózgu.

Zabawa słowami regeneruje nasz umysł?

Wyniki 9 testów poznawczych wskazały, że mózg wielbicieli krzyżówek może osiągać taką sprawność jak w przypadku osób o 10 lat od nich młodszych. Rozwiązywanie tego typu łamigłówek sprzyja więc "odmłodzeniu" tego organu nawet o dekadę. Stanowi też doskonały sposób na ochronę przed chorobą Alzheimera.

Co ciekawe, mimo pozytywnego wpływu na mózg innych gier logicznych, czy np. układania puzzli, najlepsze efekty zaobserwowano w przypadku krzyżówek. Naukowcy planują teraz sprawdzić, czy podobne rezultaty może przynieść zabawa słowami - szarady i zagadki słowne, które - jak udało się wcześniej wykazać - mogą sprzyjać poprawie naszej pamięci krótkotrwałej.

Wylegując się w hamaku lub na plaży - a nawet podczas podróży - warto więc wziąć ze sobą krzyżówki, by... pokrzyżować plany demencji, sklerozie czy chorobie Alzheimera!

krzyżówka
fot.
fot. stevepb, pixaby.com. CC0 Public Domain

źródło: IFL Science!

Zobacz także

______

zdrowie.radiozet.pl/π