Zamknij

Który naród ma w sobie najwięcej empatii? Na pewno nie Polacy

Monika Piorun
18.10.2016 16:34

Umiejętność wczuwania się w stan wewnętrzny drugiej osoby doskonale opanowali mieszkańcy Ekwadoru. Najgorzej z tym radzą sobie Litwini. Niestety Polacy też nie mogą się pochwalić zdolnością do empatii - uważają specjaliści z Uniwersytetu Michigan.

Pierwszy w historii ranking najbardziej empatycznych narodów
fot. ---

Empatia z pewnością ułatwia nam nawiązywanie relacji z ludźmi. Jeśli jesteśmy w stanie zrozumieć, jakie intencje przyświecają naszym bliźnim, mamy mniej problemów w kontaktach społecznych i szybciej jesteśmy w stanie porozumieć się w sytuacjach konfliktowych.

Po raz pierwszy w historii naukowcy postanowili zbadać zdolność do empatii w kontekście międzykulturowym. 

Dzięki szczegółowym danym zebranym poprzez internetową ankietę, którą wypełniło ponad 100 tys. dorosłych osób z 63 krajów świata, udało się sklasyfikować narody pod względem empatii okazywanej innym. Pod uwagę brano takie cechy jak:

  • kolektywizm
  • ugodowość
  • sumienność
  • poczucie własnej wartości
  • emocjonalność
  • samoocenę
  • zachowania prospołeczne zorientowane na udzielanie pomocy potrzebującym

Wyniki analizy uznano za sporą sensację. Mieszkańcy Arabii Saudyjskiej okazali się bardziej empatyczni niż Amerykanie, a na samym końcu klasyfikacji uplasowało się aż 7 narodów z Europy Wschodniej.

Najmniejszą zdolnością do wczuwania się w emocje innych wykazali się Litwini. Niewiele lepiej potrafią to okazać Polacy. Wśród niechlubnej czołówki państw, których obywatele w najmniejszym stopniu potrafią okazywać empatię znalazła się jeszcze Estonia, Wenezuela, Bułgaria, Słowacja i Finlandia. 

Sprawdź: Czy jesteś empatyczny? (TEST)

Ranking najbardziej empatycznych narodów na świecie

mapa
fot.
źródło: Michigan State University
Jasne kolory wskazują najmniej empatyczne narody, a ciemne - te, które wykazują największą umiejętność wczuwania się w sytuację innych. 

W raporcie opublikowanym na łamach Journal of Cross-cultural Psychology nie wzięto pod uwagę większości krajów afrykańskich, Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej. 

Państwa, których mieszkańcy wykazują się największą zdolnością do empatii:

1. Ekwador

2. Arabia Saudyjska

3. Peru

4. Dania

5. Zjednoczone Emiraty Arabskie

6. Korea Południowa

7. USA

8. Tajwan

9. Kostaryka

10. Kuwejt

Autorzy badania wyjaśniają, że empatia odgrywa ogromną rolę w życiu społecznym, dlatego warto przeprowadzać kolejne analizy pozwalające jeszcze dokładniej określić, które narody są w stanie przyjąć i zaakceptować punkt widzenia innych osób.

Ranking stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Michigan nie różnicował narodów w zależności od tego, komu są w stanie okazać empatię. Jeśli wzięlibyśmy pod uwagę skłonność do ksenofobii, moglibyśmy uzyskać zupełnie inne wyniki.

Nowocześni egoiści czy samotność w sieci?

hands
fot.
fot. Pedro Hespanha, flickr.com, CC BY-ND 2.0

Z czego wynika brak zdolności do okazywania zrozumienia nastrojów i emocji innych ludzi? Naukowcy wskazują, że społeczeństwa żyjące w krajach wysoko rozwiniętych gospodarczo, mają coraz więcej problemów z nawiązywaniem trwałych i znaczących relacji z otoczeniem.

Mimo że mamy coraz więcej możliwości komunikowania się za pośrednictwem mediów lub portali społecznościowych, większość kontaktów ma charakter powierzchowny. Szybkie tempo życia sprawia, że w większym stopniu skupiamy się na sobie i swoich problemach. Mamy coraz mniej czasu, by poświęcić uwagę obcym ludziom.

Czy empatia może więc być paradoksalnie uznana za oznakę zacofania? Nic bardziej mylnego! Wysoka pozycja Danii - państwa uznawane za bardzo opiekuńcze w stosunku do swych obywateli - wskazuje, że narody gwarantujące swoim mieszkańcom duże prawa socjalne, są w stanie również bardzo dobrze prosperować na arenie międzynarodowej i osiągać wysoki status ekonomiczny.

Z czego może wynikać ograniczona zdolność do okazywania empatii? Badania opublikowane na łamach Social Cognitive and Affective Neuroscience wskazują, że farmaceutyki mające w składzie acetaminofen (m.in. Paracetamol i Tylenol) mogą nie tylko łagodzić nasz ból, ale też sprawiać, że jesteśmy mniej empatyczni.

Przeczytaj: Dlaczego popularne leki przeciwbólowe ograniczają naszą empatię?

Człowiek jak igła w stogu siana

Performance artystyczny wykonany przez znakomitą koreańską artystkę Kim Sooja pt. "A Needle Woman" ("Kobieta- igła") pokazał, w jaki sposób mieszkańcy 8 największych metropolii na świecie reagują na kobietę stojącą nieruchomo pośrodku chodnika.

Jak zachowują się przechodnie w Szanghaju, Tokio, w Dehli, Jerozolimie czy Meksyku? Niezwykły eksperyment wykazał, że w przeciwieństwie do zabieganego Nowego Jorku czy Londynu, najwięcej zainteresowania drugim człowiekiem okazują mieszkańcy Lagos - największego miasta w Nigerii w Afryce Zachodniej.

Może warto byłoby przeprowadzić podobny eksperyment na ulicach polskich miast?

Przeczytaj: Czy pomógłbyś na ulicy małemu uchodźcy?

offering-427297_1920
fot.
fot. niekverlaan, pixaby.com, CC0 Public Domain

______

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π