Zamknij

Komu lepiej nie ufać? Zwróć uwagę na 4 charakterystyczne zachowania

31.10.2022 06:50

Zaufanie jest podstawą dobrej relacji. Nie każdy jednak jest godny naszego zaufania. Według ekspertów istnieją pewne charakterystyczne cechy, po których można to rozpoznać. Co powinno nas zaniepokoić?

Komu lepiej nie ufać? 4 zachowania
fot. Shutterstock

Bez zaufania trudno zbudować więź, jednak pochopne zwierzenia mogą nas czasem wiele kosztować. Zaufanie nie powinno przerodzić się w naiwność. Jeśli czujesz, że zbyt szybko ufasz ludziom, a Twoja łatwowierność jest wykorzystywana przez innych, naucz się rozpoznawać zagrożenie w porę. Pewne zachowania mogą zdradzać nieszczere intencje drugiej osoby. Kłamcy próbują do perfekcji opanować swoje techniki, jednak zdradza ich mowa ciała. Nick, Hobson, kanadyjski psycholog i naukowiec behawioralny, tłumaczy, na co powinniśmy zwracać uwagę, gdy chcemy uchronić się przed manipulacją.

Cztery zachowania typowe dla osób niegodnych zaufania

Jak sprawdzić, czy ktoś nas okłamuje? Ogromne znaczenie mają gesty, które osoby skłonne do manipulacji stosują w zwykłej rozmowie. Hobson wymienia cztery kwestie, takie jak:

  • częste dotykanie twarzy
  • nerwowe poruszanie dłońmi
  • krzyżowanie ramion
  • odchylanie się od rozmówcy

Oczywiście nie oznacza to, że nie wolno zaufać osobie, która pod wpływem stresu skrzyżuje ramiona czy nagle się odwróci. Jeśli jednak gesty te ciągle się powtarzają lub występują na raz, powinno to wzbudzić naszą czujność. Należy przy tym być bardzo rozważnym, zanim kogoś ocenimy.

– Jeśli ktoś się odchyla, to czy dlatego, że się od Ciebie oddala, czy też bolą go plecy? Nie możesz naprawdę powiedzieć, kiedy jest to faktyczna wskazówka – wyjaśnia David DeSteno z Northeastern University College od Science.

Według psychologów inne niepokojące zachowania świadczące o kłamstwie to m.in. częste mruganie, uciekanie wzrokiem lub utrzymywanie nienaturalnego, długiego kontaktu wzrokowego. To także  używanie formalnego języka, nadmierne pocenie się,  niepokój lub nadmierne, sztuczne opanowanie.

Źródło: newsncr.com, businessinsider.com.pl, focus.pl