Zamknij

Co nam daje słuchanie smutnej muzyki? 6 korzyści dla zdrowia psychicznego

11.10.2022
Aktualizacja: 11.10.2022 23:53

W ciężkich chwilach zdarza Ci się intuicyjnie sięgać po smutną muzykę? Wielu z nas tak robi. Okazuje się, że słuchanie przygnębiającej muzyki może działać terapeutycznie. Jak smutna muzyka wpływa na nasz organizm?

Dlaczego warto słuchać smutnej muzyki? 6 korzyści
fot. Shutterstock

Muzyka wpływa na nasze emocje i zachowania. Towarzyszy nam w wielu ważnych momentach, zarówno tych dobrych, jak i trudnych. Wielu ludzi nie wyobraża sobie dnia bez muzyki. Dlaczego jednak sięgamy po smutne utwory, gdy jest nam źle?

Słuchanie przygnębiającej muzyki nie wynika z użalania się nad sobą. Piękne, przytłaczające piosenki pozwalają nam lepiej zrozumieć emocje, z którymi walczymy. Taka muzykoterapia pomaga nam zdystansować się do problemów. W sytuacjach, do których wesoła muzyka nie pasuje, smutne utwory pozwalają nam uciec przed ciszą. Niemieckie badania  przeprowadzone na grupie 700 osób dowiodły, że słuchanie smutnej muzyki wiąże się z czterema ważnymi nagrodami. To rozwijanie wyobraźni, regulacja emocji, empatia i brak implikacji z prawdziwego życia. Smutna muzyka porusza nasze wspomnienia, a to daje wrażenie, że jesteśmy w stanie pokonać każdą przeszkodę.

Jak smutna muzyka wpływa na człowieka?

Dlaczego słuchanie smutnej muzyki może być wartościowe? Jak wyjaśnia psycholożka, Paulina Koszut, istnieje przynajmniej 6 korzyści dla zdrowia psychicznego. Słuchanie smutnych utworów:

  • uwalnia dopaminę
  • pomaga zrozumieć uczucia
  • sprawia, że czujemy się mniej osamotnieni
  • daje ujście trudnym emocjom
  • uruchamia nostalgiczne wspomnienia
  • przynosi ulgę i składnia do refleksji nad doświadczeniami

Czy smutek może sprawiać przyjemność? Tak, o ile doświadczamy go za pomocą filtra, jakim jest sztuka, np. muzyka. Smutek spowodowany słuchaniem muzyki nie stanowi dla nas żadnego zagrożenia. Mamy świadomość, że emocje towarzyszące słuchaniu muzyki nie zaburzają naszego poczucia bezpieczeństwa. Smutne dźwięki mogą być dobrym lekarstwem dla osób emocjonalnie niestabilnych.

Źródło: instagram.com/polski_psycholog_de, hiro.p, focus.pl