Zamknij

Jaki masz typ inteligencji? Rodzaje IQ według prof. Gardnera

Monika Piorun
07.11.2016 17:23

Od dawna wiadomo, że standardowe testy na inteligencję nie zawsze są miarodajne i trudno nimi odzwierciedlić nasze zdolności w niektórych obszarach. Teoria inteligencji wielorakich opracowana na początku lat 80. do dziś służy wielu pedagogom do określania, w jakim kierunku powinniśmy się rozwijać. Towarzyszy jej określanie tzw. inteligencji emocjonalnej, której definicję w połowie lat 90. ustalił Daniel Goleman.

8 typów inteligencji według prof. Gardnera

Amerykański psycholog z Uniwersytetu Harvarda - prof. Howard Gardner - w 1983 roku ogłosił, że testy na inteligencję, które były uważane za jedyny miarodajny wskaźnik naszego IQ, nie są wiele warte. Dlaczego?

Według niego ludzkie umiejętności rozwinęły się w zależności od tego, jakie potrzeby trzeba było zaspokajać w pierwszej kolejności w danym społeczeństwie. Precyzyjne określenie, z jak bardzo rozumnym człowiekiem mamy do czynienia, wymaga obserwowania go w różnych sytuacjach i ustalenia, jakimi wartościami się kieruje. Tylko wtedy mamy okazję stwierdzić, jaki typ inteligencji do niego pasuje.

Pojęcie inteligencji emocjonalnej, które w 1995 roku przedstawił amerykański psycholog Daniel Goleman, według niektórych psychologów

Zobacz także

można utożsamiać z inteligencją interpersonalną, intrapersonalną lub najnowszymi typami (inteligencją egzystencjalną bądź moralno-etyczną), które sklasyfikował prof. Gardner.

Ten rodzaj IQ wiąże się z naszą zdolnością do rozpoznawania, jakie intencje i emocje przyświecają działaniom innych ludzi. Dzięki takim umiejętnościom łatwiej nam nawiązać kontakt w grupie, potrafimy zmotywować ludzi do działania i wczuć się w sytuację, w jakiej się znajdują. Rzadziej zdarza się nam doprowadzać do sytuacji konfliktowych, ponieważ rozumiemy, co kieruje osobami z naszego otoczenia i do czego dążą.

______

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π