Pełnia księżyca i rój Geminidów - dlaczego nie dadzą nam spać?

Monika Piorun
13.12.2016 14:56
Pełnia księżyca i rój Geminidów - dlaczego nie dadzą nam spać?
fot. Odrzutowiec na tle superksiężyca, 13.12.2016, Pekin Ng Han Guan/East News

Czeka nas kolejna niezwykła pełnia! Dokładnie 7 minut po godzinie pierwszej w nocy na niebie ukaże się wyjątkowy księżyc, który możemy obserwować w towarzystwie roju Geminidów. Intensywne światło Srebrnego Globu nie pozostanie obojętne na nasz organizm. Czego możemy się spodziewać?

Jeśli chcecie się dobrze wyspać, to dzisiejsza noc z pewnością Wam tego nie ułatwi.

Zobacz także

Według Christiana Cajochena z Centrum Chronobiologii w Bazylei, podczas pełni księżyca nasz sen jest o 30 proc. płytszy niż zazwyczaj, później udaje się nam zasnąć (statystycznie ok. 5 minut) a budzimy się przeciętnie 20 minut wcześniej. Dlaczego tak się dzieje?

Wszystko przez to, że blask księżyca doprowadza do zaburzenia poziomu melatoniny, co nieco rozstraja nasz zegar biologiczny.

Już kilka dni przed pełnią, kiedy księżycowa tarcza zaczyna pęcznieć, możemy odczuwać lekkie poirytowanie, mamy problemy z zasypianiem i trudniej się nam skoncentrować.

Zobacz także

Specjaliści nie polecają zwłaszcza gry na giełdzie, ponieważ nasze decyzje są w tym czasie dużo mniej racjonalne niż w inne dni (co zostało potwierdzone szczegółowymi badaniami naukowymi prowadzonymi przez 30 lat przez zespół specjalistów z Uniwersytetu Michigan).

Japońscy sejsmolodzy ostrzegają zaś przed silnymi trzęsieniami ziemi (powyżej 5,5 w skali Richtera).

Według obliczeń ekspertów z Uniwersytetu w Tokio 9 na 12 tego typu katastrof w ciągu ostatnich dwóch dekad miało miejsce właśnie wtedy, gdy księżyc był w pełni.

Zobacz także

Z kolei lekarze współpracujący z Instytutem Badań nad Chorobami Reumatycznymi odkryli, że wyjątkowo intensywnie świecący księżyc może nasilać ataki podagry (dny moczanowej). Według ich ustaleń Srebrny Glob może mieć bezpośredni wpływ na puryny (kryształki soli kwasu moczanowego), których poziom podczas pełni może wzrastać tak bardzo, że zamiast wydalenia przez nerki wraz z moczem, zaczynają odkładać się w stawach.

Nie brakuje też badaczy, którzy przekonują, że podczas pełni popełnia się więcej samobójstw, ale oficjalne dane wskazują, że niemały wpływ mają też na to inne zjawiska atmosferyczne - np. wiatr halny lub burze magnetyczne na słońcu.

Jakich reakcji organizmu można się spodziewać podczas pełni księżyca?

W czasie pełni lepiej uważać na:

 • gorszy nastrój
 • bezsenność
 • poirytowanie, rozdrażnienie, wzrost poziomu agresji
 • problemy z koncentracją i racjonalnym podejmowaniem decyzji
 • wzrost apetytu
 • gwałtowne emocje i wybuchy namiętności 
 • zwiększenie statystyk dotyczących: liczby urodzeń, samobójstw, morderstw i przestępstw
 • wzrost ryzyka krwotoku podczas operacji
 • zmiana intensywności odczuwania poszczególnych nut smakowych wina
 • zwiększenie szans na poczęcie potomka i zajście w ciążę
 • ataki podagry (dny moczanowej) 

Geminidy - bardziej spektakularne od Perseid?

120 spadających gwiazd na godzinę - tyle czeka nas w nocy z 14 na 15 grudnia 2016 roku, kiedy przypadnie kulminacja ostatniego w tym roku roju meteorów.

Zobacz także

Choć to Perseidy, które mamy okazję podziwiać na letnim, sierpniowym niebie, są najchętniej obserwowane przez wielbicieli astronomii, to jednak Geminidy są zdecydowanie aktywniejsze (w ciągu godziny pojawia się ich około 30 więcej). 

Zimą panują jednak gorsze warunki atmosferyczne, które utrudniają wpatrywanie się w deszcz meteorów, dlatego w naszej strefie klimatycznej są mniej popularne.

Jeśli ustawimy wzrok w kierunku południowo-wschodnim, na pierwsze spadające gwiazdy możemy czekać już po zmroku, czyli około godziny 17.00.

W rzeczywistości Geminidy są odłamkami skały powstałymi z rozpadu komety Phaeton 3200, którą do niedawna uważano za asteroidę.

Przez cały miesiąc na niebie doskonale widoczne będą też aż trzy planety - Merkury, Wenus i Mars, który pod koniec grudnia ustawi się w bliskiej odległości od Neptuna.

Jakich zjawisk możemy się spodziewać na grudniowym niebie?

                             * (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Lodowata Pełnia Zimnego Księżyca

Czy to ze względu na to, że księżyc zbliża się do pełni, w ostatnich dniach zrobiło się zdecydowanie chłodniej? 

Zobacz także

Indianie z Ameryki Północnej mieliby pewnie sporo na ten temat do powiedzenia. Według ich wierzeń każda pełnia ma swoją nazwę i wyznacza kolejny etap aktywności poszczególnych plemion.

Grudniowy księżyc uważany był przez nich za zdecydowanie chłodniejszy niż w pozostałych miesiącach. Wilki miały się wtedy łączyć w watahy, by w grupie udało się im stawić czoła opadom śniegu i lodowatym nocom.

Moc do stawiania czoła chłodnej rzeczywistości miały w tym czasie dawać Indianom dojrzałe jagody, które suszono i przechowywano w specjalnych warunkach po to, by pomagały dostarczać wartościowych składników odżywczych podczas zimy. Często opisywali też za ich pomocą ostatnią pełnię w roku kalendarzowym. 

snow_moon
fot. East News
Zagłosuj

Jak Twój organizm reaguje na pełnię księżyca?

Liczba głosów:

Rozwiąż quiz

Jak dobrze znasz własne ciało?

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π