Zamknij

Sposoby na bezsenność

Aleksandra Supryn
22.02.2016 07:39
Sposoby na bezsenność
fot. Sposoby na bezsenność. Suplementy diety ułatwiające zasypianie

Spokojny, niczym niezakłócony sen to gwarancja świetnego dnia. W ciągu nocy mózg i całe ciało zregenerują się, a my jesteśmy w stanie stawić czoła kolejnemu dniowi. Co jednak, kiedy zasypianie jest trudne, a Twój sen niespokojny? Sprawdź nasze sposoby na bezsenność.

Długotrwałe zaburzenia snu i całego rytmu dobowego prowadzą do trudności z koncentracją i zapamiętywaniem. Z czasem staniemy się bardzo drażliwi i nawet najprostsze czynności będą sprawiać bardzo duże trudności.

Jak więc sobie z tym poradzić? Dowiedz się o śnie więcej i poradź sobie z problemem bezsenności.

Czym jest sen?

Sen to jeden z najistotniejszych elementów naszego życia – dzięki niemu jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować.

Z medycznego punktu widzenia to zwolnienie funkcji życiowych, czasowe odłączenie świadomości oraz częściowa bezwładność.

Ile potrzeba snu?

Badania pokazują, że ludzie, którzy są dobrze wyspani, mają wyższą odporność oraz znacznie łatwiej utrzymać im prawidłową wagę. Zbadano również, że liczba godzin snu jest zależna przede wszystkim od wieku. Młodsze osoby, które nadal się rozwijają i rosną, potrzebują go znacznie więcej, starsze – mniej.

Czy wiesz jak długo powinniśmy spać?

- Noworodki powinny spać 16 godzin,

- Dzieci – 12-10 godzin,

- Młodzież – 8 godzin,

- Dorośli – 6-7 godzin.

Jak śpimy?

Sen ma swoje specyficzne fazy, które w ciągu nocy występują na przemian.

Zaraz po zaśnięciu wchodzimy w fazę NREM (non rapid eye movement), która trwa zazwyczaj od 80-100 minut, a nasz mózg zmniejsza nasilenie większości procesów zachodzących w organizmie lub też całkowicie je wyłącza. 

Faza NREM dzieli się jeszcze na trzy podfazy, podczas których następuje powolne wyciszenie i spowolnienie ciała. W pierwszej z nich (N1) jesteśmy na pograniczu jawy i snu, a myśli i obrazy pojawiające się w głowie są oderwane od rzeczywistości. W kolejnej fazie (N2) wyłącza się nasza świadomość. Podczas ostatniej część fazy NREM (N3) oddech się uspokaja, spada ciśnienie krwi i temperatura, a napięcie mięśni się zmniejsza. To czas bardzo głębokiego snu, podczas którego organizm najlepiej odpoczywa i regeneruje się.

Po fazie NREM następuje faza REM (rapid eye movement). Trwa ona jedynie 15 minut i większości ludzi kojarzy ją z marzeniami sennymi. Nasze gałki oczne poruszają się bardzo gwałtownie, a oddech i rytm serca przyspieszają. To właśnie wtedy mózg przetwarza informacje z całego poprzedniego dnia. Utrwala się również nasza pamięć oraz funkcje intelektualne.

Czym jest rytm dobowy?

Rytm dobowy to naturalny mechanizm naszego organizmu. Aktywność funkcji psychicznych i fizycznych zmienia się wraz z przesuwającymi się wskazówkami zegara. W zależności od pory dnia lub nocy w ciele zachodzą różne procesy.

Rytm dobowy czuwa nad tym, aby poziom hormonów, temperatura ciała i ciśnienie krwi były prawidłowe.

Bardzo duży wpływ ma na to oczywiście naturalne światło dzienne. Informacja o tym ile światła jest w otoczeniu jest przekazywana z fotoreceptorów w oku do mózgu, a konkretnie do szyszynki. Dzięki temu organizm wie kiedy powinien zacząć produkować melatoninę – hormon snu, odpowiedzialny za prawidłowy rytm dobowy.

Zaburzenia cyklu dobowego

Największa ilość melatoniny, która pomaga w zasypianiu, jest produkowana przez organizm między 23:00 a 4:00 nad ranem. Niestety, współcześnie coraz więcej osób cierpi na zaburzenia cyklu dobowego, przez co organizm nie produkuje wystarczających ilości hormonu snu w odpowiednich godzinach.

Problemy ze snem mogą być spowodowane zarówno pracą zmianową, jak i bardzo długim i intensywnym wystawieniem na sztuczne światło.

Z zaburzeniami cyklu dobowego, muszą się często zmagać również osoby, które zmieniają strefę czasową (jet lag – zespół nagłej zmiany strefy czasowej) oraz osoby niewidome.

Jak przywrócić prawidłowy rytm dobowy?

Najważniejszym i najbardziej skutecznym sposobem jest zwiększenie stężenia melatoniny w organizmie. Dzięki temu czas potrzebny na zaśnięcie będzie znacznie krótszy, a sen spokojniejszy.

Możesz to zrobić naturalnie – jedząc produkty, które pobudzą szyszynkę do produkcji hormonu. Jedz maliny, truskawki, jeżyny, nasiona słonecznika i migdały oraz pij sok wiśniowy. Niestety, same naturalne sposoby są zazwyczaj mało skuteczne, ponieważ ilość widzialnej dzięki nim melatoniny nadal jest zbyt mała. Wtedy warto sięgnąć po suplementy diety, takie jak np. Zdrowosen Melatonina.

W jednej tabletce znajduje się aż 5 mg melatoniny, która z pewnością pomoże Ci poradzić sobie z zaburzeniami cyklu dobowego spowodowanymi pracą zmianową oraz pomoże zasnąć osobom niewidomym. Jedna tabletka wzięta na godzinę przed snem zdziała cuda.

Zdrowosen Melatonina to również świetny produkt dla osób podróżujących i zmieniających często strefy czasowe. Jedna tabletka przyjęta raz na dobę po zapadnięciu zmroku już w pierwszym dniu podróży, pozwoli Ci uniknąć problemów ze snem.  

Suplement diety Zdrowosen Melatonina jest wzbogacony również o magnez oraz witaminę B6. Przyczynią się one do zmniejszania uczucia zmęczenia i znużenia oraz pomogą przywrócić układowi nerwowemu prawidłowe funkcjonowanie. 

___

ZdrowoBardzo / AS