Zamknij

Spanie mniej niż 5 godzin to poważne ryzyko. Czym grozi niedosypianie?

25.10.2022
Aktualizacja: 25.10.2022 12:34

Osoby, które śpią za mało, czyli pięć lub mniej godzin na dobę, narażają się na zwiększone ryzyko rozwoju co najmniej dwóch chorób przewlekłych. I to niezależnie od wieku – choć najbardziej zagrożeni są ludzie w średnim i podeszłym wieku.

Zbyt mała ilość snu grozi chorobami przewlekłymi
fot. Schutterstock
  1. Śpisz za krótko, chorujesz przewlekle
  2. Zbyt krótki sen to większe ryzyko zgonu
  3. Jak zapewnić sobie lepszy sen?

Naukowcy z University College London (UCL) ostrzegają, że niedosypianie jest niezwykle groźne dla zdrowia, choć konsekwencje nie pojawiają się natychmiast. Jeśli osoby w średnim i podeszłym wieku nie śpią co najmniej pięciu godzin na dobę, grożą im poważne choroby. Na łamach czasopisma „PLOS Medicine” brytyjscy naukowcy opisali wyniki swojego najnowszego badania na temat związku pomiędzy czasem snu a stanem zdrowia ponad 7 tysięcy kobiet i mężczyzn w wieku 50, 60 i 70 lat.

Śpisz za krótko, chorujesz przewlekle

Badacze skupili się na związku między tym, jak długo każdy z uczestników spał, a śmiertelnością oraz tym, czy w ciągu 25 lat zdiagnozowano u nich dwie lub więcej chorób przewlekłych, np. chorobę serca, raka czy cukrzycę.

Okazało się, że 50-latkowie i 50-latki, którzy spali pięć godzin lub mniej w ciągu doby, mieli o 20 proc. większe prawdopodobieństwo zdiagnozowania jednej choroby przewlekłej i 40 proc. większe prawdopodobieństwo zdiagnozowania dwóch lub więcej chorób przewlekłych w porównaniu z osobami, które przesypiały co najmniej siedem godzin.

W pozostałych dwóch grupach wiekowych spanie przez pięć godzin lub mniej także wiązało się z 30-40 proc. większym ryzykiem wielu chorób.

Zbyt krótki sen to większe ryzyko zgonu

Zespół z UCL odkrył również, że czas snu wynoszący pięć godzin lub mniej wiązał się ze zwiększonym o 25 proc. ryzykiem zgonu wśród 50-latków, co można wyjaśnić właśnie tym, że niedobory snu, podnosząc ryzyko chorób przewlekłych, zwiększają też prawdopodobieństwo śmierci z ich powodu.

– Gdy ludzie się starzeją, ich nawyki i wzorce snu się zmieniają. Jednak i tak zaleca im się spanie przez 7-8 godzin na dobę. Krótszy sen poważnie zwiększa ryzyko poważnych chorób – podkreśla dr Severine Sabia, główna autorka badania. – W krajach o wysokich dochodach cały czas rośnie skala tzw. wielochorobowości; ponad połowa starszych osób ma obecnie co najmniej dwie choroby przewlekłe – dodaje. – To poważne wyzwanie dla zdrowia publicznego, ponieważ wielochorobowość wiąże się ze wzmożonym korzystaniem z usług opieki zdrowotnej, hospitalizacjami i niepełnosprawnością.

Jak zapewnić sobie lepszy sen?

Zdaniem badaczki, aby zapewnić sobie lepszy sen, ważne jest zwrócenie uwagi na jego higienę. Chodzi np. o to, by w sypialni było cicho, ciemno i nie za ciepło. Zaleca się również niekorzystanie z urządzeń elektronicznych i niespożywanie dużych posiłków przed snem. Aktywność fizyczna i ekspozycja na światło w ciągu dnia także mogą pomagać w dobrym śnie.

„Tylko wystarczająca ilość snu pozwala organizmowi odpocząć” – podsumowują autorzy publikacji. „Wiele różnych mechanizmów sprawia, że brak snu zwiększa ryzyko rozwoju chorób serca i udaru mózgu. Można do nich zaliczyć m.in. nasilenie stanu zapalnego czy wpływ na wyższe ciśnienie krwi”.

W ramach badania naukowcy oceniali również, czy długi sen, trwający dziewięć godzin lub nawet więcej, miał jakikolwiek wpływ na stan zdrowia, w tym ryzyko rozwoju choroby przewlekłej w ciągu kolejnych 25 lat. Nie zauważyli wyraźnej korelacji w tym zakresie u osób w wieku 50 lat. Jeśli jednak u uczestnika już wcześniej zdiagnozowano chorobę przewlekłą, długi czas snu wiązał się z około 35 proc. zwiększonym ryzykiem zachorowania na kolejne tego typu schorzenie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: PAP/Katarzyna Czechowicz / „PLOS Medicine”