Zamknij

Sny gorączkowe: skąd się biorą i co nam się śni, gdy jesteśmy chorzy?

Alicja Bartosiak
19.09.2022
Aktualizacja: 19.09.2022 22:52

Podczas choroby z trudem wybudzasz się z koszmarów sennych? To naturalna reakcja organizmu, która dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Sprawdź, czym są sny gorączkowe

Sny gorączkowe: kiedy się pojawiają i jak je rozpoznać?
fot. Shutterstock

Gorączka to zwiększenie temperatury ciała w wyniku stanu chorobowego. Przyjmuje się, że gorączka to ciepłota ciała przekraczająca 38,0°C. Zakres 37,1–38,0°C to tak zwany stan podgorączkowy. Taki wzrost temperatury powoduje przyśpieszenie przemiany materii nawet o 14 proc. Gdy mamy gorączkę, nasze serce wykonuje około 10 uderzeń więcej w ciągu minuty. Nie pozostaje to bez wpływu na ośrodkowy układ nerwowy. U niektórych osób może wystąpić majaczenie, zaburzenia świadomości, iluzje. Takich objawów najczęściej doświadczają dzieci oraz osoby starsze. Gdy mamy gorączkę, mogą nam się śnić przerażające, realistyczne sny.

Dlaczego gdy gorączkujemy, śnią nam się koszmary?

Sny gorączkowe są trochę inne niż koszmary, które zdarzają nam się raz na jakiś czas. Możemy mieć wrażenie utraty kontroli, w dodatku z takiego snu dużo trudniej się obudzić. Choremu mogą śnić się różnego rodzaju niebezpieczeństwa czy zagrożenia. Jest to związane m.in. z lękiem towarzyszącym chorobie. Chory może też widzieć różnego rodzaju zniekształcenia otaczającej go przestrzeni.

Jak tłumaczy na swoim profilu na Instagramie dietetyczka, Daria Łukowska (daria_formanazycie), dokładna przyczyna snów gorączkowych nie jest znana. Według niektórych specjalistów koszmary mogą być wywołane zaburzeniami funkcji poznawczych, gdy chorujemy. Ta sama część mózgu człowieka odpowiada jednocześnie za termoregulację i sen. Kiedy podwzgórze walczy z infekcją, może na tym cierpieć nasz zdrowy sen.

Inne wyjaśnienie, to skrócenie fazy REM snu podczas choroby. Objawy takie jak dreszcze czy pocenie się pomagają walczyć z chorobą, a atonia (zwiotczenie) mięśni podczas fazy REM uniemożliwia ten proces. Przerywanie fazy REM może sprawiać, że nasze sny będą dziwne, inne niż zazwyczaj. Niestety, snom gorączkowym nie można zapobiec.

Źródło: mp.pl, doz.pl, Instagram.com/daria_formanazycie