Masz problemy z zasypianiem? Powąchaj ubranie partnera

26.02.2020 14:59
Problemy ze snem
fot. Shutterstock

Nasze naturalne ,,zapaszki'' są dla życiowych partnerów niezwykle ważne. Okazuje się, że zapach partnera może zdziałać cuda. Naukowcy znaleźli rozwiązanie problemów ze snem. Według badaczy wystarczy powąchać ubranie partnera, bo zapach ukochanej osoby koi, uspokaja i ułatwia zasypianie. 

Zapach partnera może poprawić sen, sugerują nowe badania psychologiczne badaczy z University of British Columbia. Naukowcy wykazali, że uczestnicy badania, którzy mieli styczność z zapachem partnera w nocy, doświadczali lepszej jakości snu, nawet jeśli ich partner nie był fizycznie obecny.

Zapach partnera ułatwia zasypianie

Na potrzeby badań naukowcy przeanalizowali dane dotyczące snu 155 uczestników, którym podano dwie identycznie wyglądające koszulki do zastosowania jako poszewki na poduszki - jedna była wcześniej noszona przez ich partnera, a druga była wcześniej noszona przez nieznajomego lub była czysta.

Aby uchwycić zapach ciała na koszulkach, partnerzy uczestników otrzymali czystą koszulkę do noszenia przez 24 godziny i zostali poproszeni o powstrzymanie się od używania dezodorantu i pachnących produktów do ciała, palenia, ćwiczeń i spożywania niektórych pokarmów, które mogą mieć wpływ na zapach ich ciała. Koszulki zostały następnie zamrożone, aby zachować zapach.

Każdy uczestnik otrzymał następnie dwie koszulki do nałożenia na poduszki, bez informacji, która z nich jest czysta, a która była wcześniej noszona. Uczestnicy badania spędzili dwie noce śpiąc kolejno z każdą koszulką. Każdego ranka wypełniali ankietę na temat tego, jak dobrze wypoczęli. Ich jakość snu została również obiektywnie zmierzona za pomocą zegara do snu z aktygrafią (pomiar aktywności ruchowej wykonywany w celu obiektywizacji zaburzeń snu), który monitorował ich ruchy w nocy. Pod koniec badania uczestnicy zgadywali, czy koszulki, z którymi spali, były wcześniej noszone przez partnera.

Uczestnicy zgłaszali, że czuli się lepiej wypoczęci po nocy, gdy wierzyli, że śpią z zapachem partnera. Ponadto, niezależnie od ich przekonań, dane z zegarów wskazywały, że lepszy sen występował wtedy, gdy uczestnicy byli rzeczywiście wystawieni na zapach partnera.

- Jednym z najbardziej zaskakujących odkryć jest to, jak zapach partnera życiowego może poprawić jakość snu nawet poza naszą świadomością - powiedziała Frances Chen, autorka i profesor na wydziale psychologii UBC.

- Dane z obserwacji snu wykazały, że uczestnicy rzadziej wiercili się i obracali się, gdy byli wystawieni na zapach swoich partnerów, nawet jeśli nie byli świadomi, czyj zapach czują - dodała autorka badania.

Dlaczego zapach partnera tak dobrze na nas działa? Naukowcy twierdzą, że fizyczna obecność życiowego partnera wiąże się z pozytywnymi odczuciami, takimi jak poczucie bezpieczeństwa, spokoju i relaksu, co z kolei przyczynia się do lepszego snu. Sam zapach partnera, nie tylko jego fizyczna obecność, może uruchamiać pozytywne uczucia.

Badacze są przekonani, że ich odkrycie może utorować drogę do przyszłych prac nad skutecznością prostych metod poprawy snu. Rekrutują obecnie uczestników do badania pilotażowego, by sprawdzić, czy zapach rodziców może poprawić jakość snu niemowląt.

Źródło: ubc.ca (The University of British Columbia)