Dziś znów nie zaśniesz! Jak pełnia księżyca wpływa na nasz organizm?

Monika Piorun
29.05.2018 19:54
Dziś znów nie zaśniesz! Jak pełnia księżyca wpływa na nasz organizm?
fot. Shutterstock

Mark Twain mawiał, że "Człowiek jest jak księżyc. Ma swoją drugą stronę, której nie pokazuje nikomu". Dlaczego podczas pełni czujemy się inaczej niż zwykle, trudniej nam zasnąć i jesteśmy bardziej drażliwi? Jakich innych objawów można się wtedy spodziewać?

Przed nami Pełnia Kwiatowego Księżyca. Tak ją nazywali Indianie z Ameryki Północnej. Dla nich najważniejszy był specyficzny rytm przyrody, dlatego kierowali się nim podczas planowania wszelkich działań na łonie natury. Współcześnie mało kto zwraca już na to uwagę. Nie mamy czasu na to, by skupiać się na takich szczegółach. Jeśli czujemy się nieswojo i mamy np. problemy ze snem, prędzej sięgniemy po jakąś tabletkę niż zastanowimy się, co jest przyczyną naszych dolegliwości.

Przed wiekami wierzono, że niektóre dni roku, zwykle podczas pełni księżyca, sprzyjają specyficznym objawom – poczuciu ekscytacji, wzmożonego apetytu, pożądania i pobudzenia zmysłów. Ludzie obserwowali, że stają się wtedy bardziej nerwowi, impulsywni i pobudliwi. Tak powstały m.in. legendy o wilkołakach. Dziś już wiadomo, że przyczyną wielu tych dolegliwości mogą być zmiany hormonalne, którym sprzyjają różne fazy księżyca.

Mimo że wpływ Srebrnego Globu na nasz organizm nadal w wielu kwestiach jest dla nas zagadką, to jednak kolejne wyniki badań naukowych dają nam coraz więcej odpowiedzi, dlaczego podczas pełni czujemy się nieco inaczej niż w inne dni.

Zobacz także

Dlaczego podczas pełni rodzi się więcej dzieci, ludzie stają się bardziej agresywni i lekkomyślni?

Za nietypowe reakcje, których możemy się wtedy spodziewać odpowiada wytwarzana przez ośrodkowy układ nerwowy serotonina, czyli "hormon szczęścia". Podczas pełni księżyca częściej dochodzi do zaburzeń w procesie jej produkcji, co ma wpływ na szereg różnych parametrów naszego ciała - m.in. temperatury, ciśnienia krwi czy skurczów mięśni gładkich. Blokowanie syntezy serotoniny sprzyja bezsenności, wzmaga nasz apetyt a podwyższone ciśnienie krwi oddziałuje bezpośrednio na pracę naczyń krwionośnych, oskrzeli, jelit a nawet macicy.

To właśnie dlatego w dni, podczas których wypada pełnia, porodówki dosłownie pękają w szwach - u ciężarnych kobiet częściej dochodzi wtedy do szczęśliwego rozwiązania i wydania na świat potomstwa.

Lekarze mają więcej pracy nie tylko na oddziałach położniczych. Udowodniono, że nawet zwykłe operacje przeprowadzane podczas pełni są obciążone wyższym ryzykiem krwotoku (naczynia krwionośne są wtedy lepiej ukrwione). Niestety nasza wrażliwość na ból może też ulec anomalii ze względu na zaburzenia hormonalne, dlatego zabiegi chirurgiczne będą dla nas wtedy bardziej bolesne.

Pogotowie też ma co robić, bo po częstszych w tym czasie bójkach lub atakach rozwścieczonych nożowników, zwykle niezbędna jest pomoc medyczna.

Niektóre miasta (np. brytyjskie Brighton) decydują się w tym okresie na dodatkowe patrole policyjne, które mają strzec porządku na ulicach i bronić mieszkańców przed bójkami, rozbojami i innymi przestępstwami, jakich zdecydują się dopuścić niekontrolujący swych zachowań agresorzy. Zwiększają się też statystyki wypadków, morderstw a nawet... samobójstw! Dlaczego?

Pełnia: więcej przestępstw i samobójstw. Wszystko przez hormony

Udowodniono, że osoby przechodzące stany depresyjne, u których dochodzi do mutacji w genie kodującym receptor 5-HT2A, są dwukrotnie bardziej narażone na targnięcie się na własne życie w czasie wahań poziomu serotoniny, do których częściej dochodzi podczas pełni. 

Podczas pełni możemy odczuwać nie tylko zmożony apetyt na miłość, ale i na jedzenie - a nawet na niektóre smaki. Ci najbardziej wrażliwi, mogą wyczuwać różnicę np. w... smaku wina! 

Księżyc ma nie tylko wpływ na sterowanie przypływami i odpływami morskimi. Skoro pod wpływem określonych faz Srebrnego Globu dochodzi do drobnych zmian w równowadze chemicznej naszego organizmu (złożonego w 60 a w przypadku noworodków nawet w 75 proc. z wody), to pewne podobieństwa można zaobserwować także wśród innych żywych organizmów. Okazuje się, że niektóre rośliny mogą pobierać podczas pełni większą ilość tlenu (dzieje się tak m.in. z ziemniakami).

Jeśli chodzi o winogrona, z których produkowane jest wino, to okazuje się, że ten szlachetny trunek może zmieniać posmak w zależności od faz księżyca. Doświadczeni kiperzy wyróżniają tzw. dni owocowe, podczas których jesteśmy bardziej wyczuleni na aromat alkoholu (poleca się wtedy wino czerwone) i dni korzenne, kiedy osobom o wyczulonym podniebieniu będzie bardziej smakowało białe wino, zawierające mniejsze ilości cierpkich garbników (tanin) o gorzkawym posmaku.

Jakich objawów można się spodziewać podczas pełni księżyca? [GALERIA]

Zagłosuj

Czy pełnia księżyca ma wpływ na Twój organizm? Jakie objawy obserwujesz?

Liczba głosów:

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

_____

zdrowie.radiozet.pl/π