Zamknij

Nieregularny sen: odsypianie w weekendy jest szkodliwe

05.12.2019 20:30
Dobry sen: zasady.
fot. Shutterstock

Wszyscy wiemy, że noc wpływa na nasz stan emocjonalny i fizyczny. Jakość snu w dużej mierze decyduje o tym, czy w ciągu dnia będziemy efektywni, kreatywni, błyskotliwi i wypoczęci. Jesteśmy w błędzie, jeśli myślimy, że w tygodniu możemy siedzieć do późna, a w weekend odeśpimy zmęczenie. Naukowcy dowiedzieli się, co dzieje się z naszym organizmem, gdy odsypiamy weekendy po tygodniu pracy.

Sen a zdrowie

Badania opublikowane w czasopiśmie „BMC Public Health” wykazały, że zbyt dużo lub zbyt mało snu może prowadzić do różnych stanów zdrowia, takich schorzeń jak wysokie ciśnienie krwi lub podwyższony poziom cholesterolu.

Zespół naukowców z Seoul National University College of Medicine przeanalizował dane zdrowotne 133 608 koreańskich mężczyzn i kobiet w wieku od 40 do 69 lat. Informacje te zostały pierwotnie zebrane w ramach badania HEXA (The Health Examinees), trwającego przez 9 lat od 2004 roku. Badacze podzielili uczestników na cztery grupy:

  1. mniej niż sześć godzin snu,
  2. od sześciu do ośmiu godzin snu,
  3. od ośmiu do dziesięciu godzin snu,
  4. ponad 10 godzin snu.

Wyniki badania wykazały, że mężczyźni, którzy spali mniej niż sześć godzin na dobę, częściej zmagali się z tzw. zespołem metabolicznym. Jest to zespół schorzeń i objawów, wynikających m.in. z niezdrowego stylu życia. Zespół metaboliczny obejmuje np. zwiększony poziom cukru we krwi, wysoki poziomu cholesterolu, wysokie ciśnienie krwi i nadmiar tłuszczu w okolicach talii.

Może się więc wydawać, że spanie powyżej 10 godzin wyjdzie nam na zdrowie. Niestety nie. Zarówno u mężczyzn, jak i kobiet z czwartej grupy pojawiło się większe prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu metabolicznego. Kobiety natomiast częściej zmagały się z nadmiarem tłuszczu w okolicach talii.

Autorzy analizy podkreślili, że ich badania mają wyłącznie charakter obserwacyjny i dlatego nie można wyciągnąć jednoznacznych wniosków na temat przyczyn i skutków odsypiania w weekendy. Mimo wszystko z badania płynie główny wniosek. Ważne są pory, w jakich kładziemy się spać i budzimy. Im mniej regularny sen, tym gorzej dla zdrowia. 

Zasady zdrowego snu

Oto co możemy zrobić, aby wyregulować dobowy tryb snu.

Zdrowy sen: materac

Spanie na miękkim łóżku nie jest zdrowe. Dobrze, jeśli jest on wykonany tak, że dopasowuje się do kształtu ciała. Warto również zadbać o czystość materaca i pokrowca. Wszystko, co znajduje się w sypialni, musi być często prane, odkurzane i wietrzone.

Zdrowy sen: rytuały

Stworzenie własnego rytuału przed snem może znacząco poprawić twój sen. Do dobrych rytuałów stosowanych przed snem należy: relaksująca kąpiel, spacer, kojąca muzyka, wyciszenie telefonu, wyłączenie telewizora i laptopa

Zdrowy sen: rośliny w sypialni

Warto mieć w sypialni rośliny, głównie dlatego, że pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen. Nie wszystkie jednak nadają się do sypialni. Do grup roślin doniczkowych, które warto mieć w sypialni, zalicza się: aloes, kaktus bożenarodzeniowy, kaktus wielkanocny, sansewieria gwinejska i storczyk.

Zdrowy sen: temperatura w sypialni

Gdy w sypialni jest za ciepło, pocimy się oraz budzimy zmęczeni, osłabieni. Optymalna temperatura to ok. 20-21°C, choć są osoby, którym wystarcza i 18°C.

Zdrowy sen: ćwiczenia

Aby dobrze się wyspać, trzeba być zmęczonym. Najlepszą metodą na zdrowy sen są ćwiczenia, który są wykonane odpowiednio wcześnie. Eksperci radzą, żeby nie ćwiczyć o późnych godzinach, by nie pobudzać nadmiernie swojego organizmu, tuż przed pójściem spać.

Zdrowy sen: ilość godzin

Organizacja National Sleep Foundation, zespół lekarzy, naukowców i badaczy przeanalizowali ponad 300 badań poświęconych snowi. Na tej podstawie określono, jaka jest odpowiednia długość snu dla osób w poszczególnych grupach wiekowych:
• Noworodki (0 - 3 miesięcy): 14-17 godzin dziennie.
• Niemowlęta (4 - 11 miesięcy): 12-15 godzin dziennie.
• Małe dzieci (1 - 2 lata): 11-14 godzin dziennie.
• Dzieci w wieku przedszkolnym: (3 - 5 lat) 10-13 godzin dziennie.
• Dzieci w wieku szkolnym (6 -13 lat): 9-11 godzin dziennie.
• Nastolatki (14 - 17 lat): 8-10 godzin dziennie.
• Młodsze osoby dorosłe (18 - 25 lat): 7-9 godziny dziennie.
• Dorośli (26 - 64): 7 - 9 godzin dziennie.
• Osoby starsze (65 lat +) 7-8 godziny dziennie.

Przeczytaj:  Chrapanie z drugiej ręki to nieprzespane noce, stres, depresja

Źródło: Wprost