Monitor jakości snu, który może ratować życie: rewolucyjny wynalazek ze Śląska

Monika Piorun
01.03.2018 14:37
Śląscy naukowcy opracowali innowacyjny monitor jakości snu, który może pomóc dzieciom oraz seniorom.
fot. Julia Agnieszka Szymala

Takiego urządzenia jeszcze nie było. Opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Śląskiego sprzęt może zapobiegać m.in. nagłej śmierci łóżeczkowej u noworodków, pomaga osobom chorym na astmę oskrzelową lub mukowiscydozę, a na dodatek bada zanieczyszczenie powietrza, mierzy oddech, może służyć za wzmacniacz sygnału, budzik, ładowarkę, lampkę nocną czy... świecznik!

Wielofunkcyjny aparat do zadań specjalnych

Zmierzy jakość snu, zbada, czy w powietrzu są alergeny i zanieczyszczenia, skontroluje liczbę i głębokość naszych oddechów, sprawdzi puls oraz za pomocą specjalnych sensorów umieszczanych na brzuchu określi, jak często zmieniamy pozycję i czy przewracamy się na bok lub na plecy podczas nocnego odpoczynku. Jakby tego było mało, to można go wykorzystać jako zwykłą lampkę nocną, świecznik, w którym umieścimy tealight, zegar z budzikiem, ładowarkę lub wzmacniacz. Wszystko działa przy minimalnym zużyciu energii dzięki mikrokontrolerowi w miniaturowym module radiowym.

Rodzice bliźniąt — dr Małgorzata Janik i dr Paweł Janik z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach — początkowo zakładali, że wynalazek, nad którym pracowali, będzie służył do monitorowania oddechu u dzieci. Szybko okazało się jednak, że można go z powodzeniem wykorzystać także do innych celów i rozszerzyć jego funkcjonalność.

Pozwolił na to m.in. specyficzny kształt podobny do klepsydry (wpisujący się w nurt organic design) oraz specjalne oprogramowanie, które opracował mgr inż. Michał Pielka z Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego. Doktorant został nagrodzony przez Politechnikę Świętokrzyską w tegorocznym konkursie „Student-Wynalazca”.

Młody naukowiec wpadł na pomysł zastosowania tzw. transmisji rozgłoszeniowej, dzięki czemu jednocześnie można monitorować oddech kilku osób (co bardzo przydaje się np. rodzicom bliźniaków). Oprogramowanie mobilne pozwala natomiast na to, by wszystkie parametry dotyczące snu były dostępne na dowolnym urządzeniu: smartfonie, tablecie czy komputerze osobistym.

Zobacz także

Wszystko w jednym, czyli inżynieria biomedyczna po śląsku...

Zrzut ekranu 2018-03-01 o 13.06.14

fot. Julia Agnieszka Szymala/Uniwersytet Śląski

Największe nadzieje według naukowców wiążą się jednak z wykorzystaniem ich wynalazku w inżynierii biomedycznej.

W tej chwili prototyp monitora jest już gotowy do wypuszczenia na rynek. Badacze czekają tylko na odpowiednie propozycje od partnerów biznesowych. Zaprojektowany przez nich aparat może być z powodzeniem wykorzystywany nie tylko przez rodziców małych dzieci, zwłaszcza w przypadku zagrożenia m.in. nagłą śmiercią łóżeczkową, ale także przez osoby w starszym wieku, cierpiące na zaburzenia snu lub przewlekłe schorzenia układu oddechowego (astmę lub mukowiscydozę).

Zobacz także

źródło: Uniwersytet Śląski

_______

zdrowie.radiozet.pl/π