Dlaczego warto mieć koszmary senne?

Aleksandra Supryn
21.09.2015 11:02
Dlaczego warto mieć koszmary senne?
fot. Dlaczego warto mieć koszmary senne?

Sny to jedne z bardziej tajemniczych procesów, jakie zachodzą w naszych umysłach. Naukowcy nadal nie są do końca pewni, w jaki sposób powstają i jakie mechanizmy nimi kierują. Jednak najnowsze badania wykazały, że koszmary nocne mają na nas… zbawienny wpływ. Mimo że często przerażają, tak naprawdę są po to, aby nam pomóc.

Amerykańscy naukowcy podejrzewają, że sny pomagają nam radzić sobie z traumami i lękami.

Dlaczego mam koszmary?

Nikt z nas nie lubi koszmarów. Sny, w których nie możesz przed kimś uciec lub kiedy musisz zmierzyć się z czymś przerażającym sprawiają niekiedy, że nie masz już ochoty w ogóle kłaść się spać. Okazuje się jednak, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Koszmary senne to mechanizm obronny naszego organizmu, dzięki któremu jesteśmy w stanie zachować zdrowie psychiczne. Rzeczy, które przerażają lub martwią nas na co dzień, pojawiają się później w naszych snach. Naukowcy zauważyli niedawno, że to sposób, w jaki nasz umysł próbuje poradzić sobie z codziennymi problemami.

Jak działają sny?

Amerykańscy naukowcy, którzy zajmują się naturą ludzkich snów tłumaczą, że mózg tworzy z naszych lęków senne narracje w postaci koszmarów. Kiedy śni nam się coś strasznego, na drugi dzień budzimy się ze wspomnieniem snu. Jesteśmy jednak świadomi, że był to „tylko sen”. Okazuje się, że nasz mózg pojmuje to inaczej ‒ traktuje senny koszmar jak coś co wydarzyło się naprawdę. Dzięki temu jest mu znacznie łatwiej zaakceptować obawy z życia realnego, a następnie sobie z nimi poradzić. Mózg traktuje koszmar jak wydarzenie z przeszłości, a więc takie, na które nie mamy już wpływu i nie musimy się nim martwić.

W ten prosty i zupełnie nieświadomy sposób jesteśmy w stanie znacznie lepiej poradzić sobie z naszymi lękami.

Źródło: New York Magazine