Zamknij

Kładziesz się spać po alkoholu? 6 rzeczy, które dzieją się wtedy z Twoim ciałem

09.09.2022
Aktualizacja: 09.09.2022 10:50

Choć wydaje się, że alkohol działa usypiająco, tak naprawdę nie ma nic wspólnego ze zdrowym snem. Świadczy o tym nasze poranne samopoczucie po zakrapianej imprezie. Co dzieje się w nocy z naszym organizmem, gdy śpimy pod wpływem alkoholu?

Co dzieje się z ciałem, gdy śpimy pod wpływem alkoholu?
fot. Shutterstock
  1. Przyśpieszone bicie serca
  2. Rozregulowanie systemu nerwowego
  3. Krótszy sen
  4. Częstsze oddawanie moczu, pocenie się
  5. Chrapanie
  6. Niepokój, lęki

Niektórzy mylnie sądzą, że lampka wina przed snem to dobry sposób na bezsenność. Jednak o ile alkohol może pomóc w samym zasypianiu, ma bardzo negatywny wpływ na jakość snu. Jeśli budzisz się rano zmęczony, z eksplodującym bólem głowy, mdłościami i innymi dolegliwościami, to co musi dziać się z Twoim organizmem, gdy śpisz? Zanim sięgniesz po drinka, piwo czy wino wieczorem, poznaj 7 najgorszych skutków ubocznych, które… przesypiasz:

Przyśpieszone bicie serca

Picie alkoholu przed snem sprawia, że dużo szybciej bije serce, wzrasta też ciśnienie i temperatura ciała. Alkohol rozszerza naczynia krwionośne. Regularne spożywanie alkoholu osłabia serce i zwiększa ryzyko zawału.

Rozregulowanie systemu nerwowego

Alkohol uszkadza cały układ nerwowy. Nie chodzi tu tylko o skutki długofalowe. Po alkoholu pobudzony jest cały organizm, co może powodować bardzo częste wybudzenia w nocy, a także koszmary senne.

Krótszy sen

Wiele osób przebudza się bardzo wcześnie po wypiciu alkoholu i nie może później spać. To naturalna reakcja organizmu, który jest zmęczony walką z toksynami, które w siebie wlaliśmy. Gdy zasypiamy pijani, skraca się faza REM snu, która jest najbardziej regenerująca dla naszego organizmu.

Częstsze oddawanie moczu, pocenie się

Po alkoholu bardzo szybko się odwadniamy. W nocy może nas budzić potrzeba zrobienia siku lub nieprzyjemne uczucie przegrzania. Odwadniające działanie alkoholu sprawia, że rano musimy jak najszybciej ugasić pragnienie. Kolejną konsekwencją wieczornego drinka jest sucha, zmęczona skóra twarzy.

Chrapanie

Po alkoholu chrapią nawet osoby, którym nie zdarza się to na co dzień. Alkohol nasila zaburzenia oddychania podczas snu i może przyczyniać się do wystąpienia bezdechu sennego (lub zaostrzenia jego objawów).

Niepokój, lęki

Ze względu na to, że po alkoholu szybko zapadasz w fazę REM, a układ nerwowy jest pobudzony, śpisz niespokojnie. U niektórych osób po alkoholu mogą wystąpić koszmary senne.

Źródło: menshealth.com