Zamknij

Ten kolor reguluje sen: sprawia, że zasypiasz lub się budzisz!

Monika Piorun
29.06.2018 20:28
Cyjan - kolor, który reguluje sen
fot. Shutterstock

Biolodzy z Uniwersytetu w Manchesterze udowodnili, że zmiana natężenia jednego koloru na ekranach telefonów, laptopów lub różnego typu urządzeń elektronicznych ma wpływ na poziom melatoniny i sprawia, że stajemy pobudzeni lub senni. Udało się im opracować nową technologię, która może zrewolucjonizować nowoczesne wyświetlacze.

Zdarza Ci się zasypiać nad komputerem? A może nieustanne przebywanie w otoczeniu elektronicznych gadżetów sprawia, że cierpisz na chroniczną bezsenność? Wkrótce będziesz mógł wybierać opcję, która będzie ułatwiać Ci zasypianie lub sprawi, że będziesz pobudzony do działania. Zespół naukowców pod kierunkiem prof. Roba Lucasa i dr Annette Allen z Uniwersytetu w Manchesterze na łamach czasopisma " Sleep Review" przedstawił innowacyjną metodę, która pozwoli na to, by podczas korzystania z nowoczesnych urządzeń będzie można "przestawiać się" na tryb dzienny lub nocny. Od czego to zależy?

Okazuje się, że słynna "szklana pogoda", od której – jak w piosence zespołu Lombard – szyby stają się "niebieskie od telewizorów", w rzeczywistości jest w kolorze cyjanu a na dodatek ma związek z tym, jak bardzo czujemy się senni.

CYJAN – kolor, który steruje naszym snem

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Współczesne wyświetlacze w smartfonach czy telewizorach, przedstawiają obrazy złożone z pikseli w kolorze czerwonym, zielonym i niebieskim – dopasowanych do ludzkich fotoreceptorów. Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Szwajcarii dodali do nich jeszcze jeden kolor: cyjan (pomiędzy zielonym a niebieskim), który kontroluje tzw. melanopsynowe komórki zwojowe siatkówki (mające wpływ na fotoreceptory). Mimo że dla ludzkiego oka zmiana ta była nie do wychwycenia i pozornie nikt nie zauważył zmian barw, to jednak okazało się, że efekty tego zabiegu były zdumiewające.

Podczas serii eksperymentów udało się wykazać, że ochotnicy oglądający obrazy, do których dodano cyjan, stawali bardziej pobudzeni do działania. Z kolei, kiedy z ekranów eliminowano piksele w tym kolorze, czuli się senni. Potwierdziły to pobrane od nich próbki śliny, na podstawie których badano stężenie melatoniny (hormonu snu).

Zrzut ekranu 2018-06-29 o 19.50.14
fot.

fot. Shutterstock/Twitter.com/David Hulme

Tryb dzienny lub nocny zależy od regulacji natężenia cyjanu na ekranach

Jak tłumaczy prof. Rob Lucas, jeden z autorów badania, uzyskane wyniki pozwalają stwierdzić, że regulowanie poziomu cyjanu w nowoczesnych wyświetlaczach może umożliwić sterowanie uczuciem senności. Naukowcy wykorzystali zdobytą wiedzę do opracowania specjalnej metody, która pozwala zmieniać natężenie cyjanu na ekranach i w ten sposób "nastrajać" nas do aktywności lub snu. 

Zobacz także

Mimo że zmiany te nie są widoczne dla naszych oczu, to jednak – jak się okazuje – ludzki organizm potrafi dostosowywać się do różnic w natężeniu cyjanu. Specjaliści zajmujący się badaniami snu od dawna wskazywali na związek pomiędzy różnymi kolorami a snem. Teraz udało się potwierdzić, że elektroniczne "niebieskie światło", które sprawia, że miliony ludzi ma problem z zasypianiem, w rzeczywistości ogranicza się do cyjanowych pikseli. Regulacja ich natężenia może wreszcie rozwiązać problem, przez który współczesny świat nie może zasnąć.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Sleep Review/ University of Manchester/ BBC

______

zdrowie.radiozet.pl/π