Kawa powoduje bezsenność? Naukowcy obalają mit

07.08.2019 12:51
Bezsenność a kawa
fot. Shutterstock

Znajomi częstują kawą, ale odmawiasz, bo boisz się, że jest za późno i będziesz miał problemy z zasypianiem? Naukowcy postanowili sprawdzić związek kawy z bezsennością. Sprawdź, co ustalili.

Naukowcy z Florida Atlantic University, we współpracy ze szpitalem Brigham and Women's Hospital, Harvard T.H Chan School of Public Health, Harvard Medical School, Emory University the National Institutes of Health oraz University of Mississippi Medical Center, przeanalizowali nawyki 785 czarnoskórych Amerykanów pod kątem wpływu kawy, alkoholu i nikotyny na sen. Żaden z ochotników nie miał rozpoznanych klinicznych zaburzeń snu.

Uczestnicy badania otrzymali opaskę na nadgarstek do monitorowania jakości snu, a także dziennik, w którym zapisywali, jak spali, jak się czuli po przebudzeniu, co jedli, pili i palili przed snem. Okazało się, że kawa wypita przed snem miała znikomy wpływ na jakość snu, podczas gdy alkohol i nikotyna w sposób istotny zaburzały nocne funkcjonowanie organizmu.

Zobacz takżeMasz kłopoty z zasypianiem? Bierz prysznic o odpowiedniej porze 

Bezsenność towarzyszyła badanym, gdy korzystali z tzw. happy hours, ale największy negatywny wpływ odnotowano, gdy alkohol spożywany był tuż przed snem. Ale największy wpływ używek na sen odnotowano w przypadku nikotyny. Osoby, które paliły papierosy lub zaciągały się elektronicznymi papierosami z nikotyną spały średnio aż 43 minuty krócej od niepalących!

Badania prowadzono przez 14 lat na Oddziale Snu i Zaburzeń Rytmu Dobowego szpitala Brigham and Women's Hospital i Harvard Medical School, z udziałem uczestników Jackson Heart Sleep Study. Projekt sfinansowały National Institutes of Health i Uniwersytet Harvarda oraz partnerskie ośrodki akademickie. Wyniki ukazały się w czasopiśmie medycznym Sleep.

Źródło: sciencedaily.com