Zamknij

Bezsenność w Mediolanie, czyli dlaczego Włosi nie mogą zasnąć?

Monika Piorun
18.09.2017 12:49
Bezsenność w Mediolanie, czyli dlaczego Włosi nie mogą zasnąć?
fot. pixaby.com/CC0 Public Domain

Aż 6 tys. opakowań tabletek nasennych sprzedawanych jest każdego dnia w Mediolanie - co minutę mieszkańcy włoskiej stolicy mody, finansów i biznesu kupują aż 100 dawek tego typu środków. "Corriere della Serra" ostrzega, że skala tego zjawiska jest w tam dużo większa niż w innych regionach Italii. 

Co tak bardzo spędza sen z powiek mieszkańcom Mediolanu, że co minutę kupuje się tam 100 dawek środków nasennych? Z badań przeprowadzonych na włoskim rynku farmaceutycznym wynika, bez tabletek na sen nie jest w stanie usnąć aż 11 proc. dorosłych mediolańczyków. Preparaty te stanowią 6 procent wszystkich leków, które są kupowane w stolicy Lombardii - to wyższy odsetek niż w innych włoskich miastach. 

Mediolan - miasto, które nie może zasnąć?

Włoscy lekarze nie mają wątpliwości, że przyczyną coraz bardziej powszechnych problemów z bezsennością wśród mieszkańców Mediolanu jest nerwowy styl życia i pracy oraz towarzyszące jej napięcie.

Szef centrum medycyny snu ze szpitala Niguarda Lino Nobili wyjaśnia, że:

Wymagania w pracy są wysokie i trzeba wykonywać salto morale, by pogodzić życie rodzinne i zawodowe, co odbija się oczywiście na jakości snu.

Wielka moda i... wielki stres, który spędza sen z powiek

Luigi Ferini Strambi, kierujący podobnym ośrodkiem w szpitalu San Raffaele potwierdza, że podstawowymi przyczynami są stres i niepokój.

Lekarze odnotowują, że wśród osób walczących z bezsennością powszechne jest używanie antydepresantów, co nie pozostaje bez wpływu na ich zdrowie. Specjaliści ostrzegają, że od takich środków bardzo łatwo się uzależnić, dlatego nie powinno się ich zażywać bez konsultacji lekarskiej.

Zobacz także

Zagłosuj

Ile godzin w ciągu doby przeznaczasz na sen?

Liczba głosów:

Zobacz także

___

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π