Zamknij

Wampir emocjonalny karmi się energią innych. Może mieć tych 10 cech

22.09.2022
Aktualizacja: 22.09.2022 16:15

Wspólną cechą wampirów emocjonalnych jest to, że po spotkaniu z nimi inne osoby czują się zmęczone psychicznie i fizycznie. Niełatwo jest je jednak rozpoznać, bo przyjmują różne strategie wysysania energii z ludzi. Najważniejsze jest, by się przed nimi chronić. Tylko jak się na nich poznać?

Kto to jest wampir emocjonalny?
fot. Schutterstock
 1. Kim jest wampir emocjonalny?
 2. Jakie są konsekwencje kontaktów z wampirem emocjonalnym?
 3. Jak rozpoznać wampira emocjonalnego? 10 ważnych cech
 4. Jak radzić sobie z wampirem emocjonalnym?
 5. Skąd się biorą wampiry emocjonalne?

Choć „wampiryzm psychiczny” funkcjonuje jako pojęcie wśród specjalistów, to nie został dotąd sklasyfikowany jako zaburzenie psychiczne. Nie ma jednak wątpliwości, że funkcjonują wśród nas ludzie, po kontakcie z którymi czujemy się bez sił, choć na pierwszy rzut oka nie odbieramy ich jako zagrażających. Wręcz przeciwnie wydają się pełni uroku i pewności siebie. „Zjawisko wampiryzmu emocjonalnego można zaliczyć do spektrum zaburzeń borderline, czyli z pogranicza nerwicy i psychozy. Takie osoby nie czują, że krzywdzą innych ludzi – najczęściej tych ludzi w ogóle nie zauważają” – pisze o wampirach emocjonalnych prof. dr hab. Katarzyna Schier, psychoterapeutka i psycholożka z Uniwersytetu Warszawskiego na łamach „Charakterów”. Jak można rozpoznać wampira emocjonalnego (energetycznego)?

Kim jest wampir emocjonalny?

Wampir emocjonalny to osoba, która karmi się emocjami i energią innych ludzi, osaczając ich i powodując, że czują się gorsi, bezwartościowi, mało ważni. Im bardziej oni słabną, tym w lepszej kondycji jest wampir.

Dla wampirów emocjonalnych charakterystyczna jest umiejętność nakłaniania innych do działania na ich rzecz. Nie potrafią słuchać uważnie, bo ich jedynym celem jest to, żeby toś zachował się tak, jak oni chcą. Nie odczuwają empatii, dzięki czemu łatwo przychodzi im kłamstwo, manipulacja czy wykorzystywanie innych do własnych celów. Nie umieją także wziąć odpowiedzialności za swoje zachowania, zrzucając winę na innych i boleśnie ich raniąc. Bez problemu przekraczają cudze granice, są uparci w dążeniu do swojego celu i konfliktowi. Nie przepraszają i nie przyznają się do błędów.

Jak mówi psycholożka Agnieszka Zając, „według niektórych badań nawet 25 proc. wyższej kadry menedżerskiej może przejawiać wampiryczne skłonności. Wyższe stanowiska są dla takich osób atrakcyjne ze względu na poczucie władzy i dużą różnorodność zadań”.

Jakie są konsekwencje kontaktów z wampirem emocjonalnym?

Konsekwencją długotrwałego, bliskiego kontaktu z wampirem może być spadek nastroju, smutek i frustracja, ale też wiele objawów związanych z ciałem. To może być fizyczne osłabienie, ale też bóle głowy i mięśni oraz ogólne pogorszenie kondycji. Warto pamiętać, że osłabienie fizyczne i psychiczne ma również wpływ na funkcjonowanie układu odpornościowego organizmu.

Jak rozpoznać wampira emocjonalnego? 10 ważnych cech

Wampira emocjonalnego niełatwo rozpoznać, bo potrafi się on dobrze maskować. W dodatku może nim być każdy, w rodzinie czy wśród znajomych. Oto najczęstsze cechy takiej osoby:

 1. jego obecność pogarsza samopoczucie innych, odbiera siły i energię oraz radość życia
 2. jest chłodny emocjonalnie
 3. uważa, że cały świat kręci się wokół niego i wymaga stałego uwielbienia dla siebie
 4. ciekawią go cudze porażki i niepowodzenia, a nudzą sukcesy
 5. bywa głośny, lubi przewodzić, dominuje w towarzystwie
 6. jego obecność powoduje, że inni czują się osaczeni (umie też osaczać na odległość, np. za pomocą telefonów, esemesów)
 7. bywa porywczy, impulsywny, agresywny
 8. często krytykuje, a nawet obraża
 9. wpędza innych w poczucie winy, szantażuje emocjonalnie
 10. stale kłamie.

Strategie wampira mogą być różne – może przybierać rolę ofiary, agresora albo narcyza. Cechą wspólną jest to, że w jego towarzystwie inni czują się wyczerpani.

Jak radzić sobie z wampirem emocjonalnym?

Najważniejsze to ograniczyć kontakt z wampirem emocjonalnym do minimum lub, jeśli to możliwe, zerwać taką znajomość. W przypadku kontaktu należy postawić swoje granice, a potem konsekwentnie, ale spokojnie ich bronić. Ważne, by nie dać się sprowokować, bo wampir perfekcyjnie umie obracać każdy konflikt przeciwko innej osobie.

Na manipulacje ze strony wampirów emocjonalnych najbardziej narażone są osoby empatyczne, czyli pełne zrozumienia i współczucia dla innych. Ofiarami wampirów zostają też często osoby o niskim poczuciu własnej wartości.

Skąd się biorą wampiry emocjonalne?

Jako źródła wampiryzmu emocjonalnego psychologowie i psychiatrzy najczęściej wskazują na czynniki środowiskowe. Według tej teorii, przyczyną są traumy w dzieciństwie. Wymienia się też dorastanie w rodzinie, w której dzieci nie doświadczają bezwarunkowej miłości i troski, rodzicielskiego ciepła. Powoduje to, że czują się niepotrzebne, a ich poczucie bezpieczeństwa nie jest stabilne.

Nowsze badania wskazują również na przyczyny neurobiologiczne, czyli, że niektóre osoby rodzą się już z predyspozycjami do wampiryzmu emocjonalnego, a budowa ich mózgu różni się nieco od budowy mózgu osób bez takich zaburzeń.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: „Charaktery” / „Wysokie Obcasy” / Healthline.com