Nie wyobrażasz sobie dnia bez czarnej kawy? Możesz być... psychopatą!

Monika Piorun
26.06.2017 11:45
Nie wyobrażasz sobie dnia bez czarnej kawy? Możesz być... psychopatą!
fot. Jack Nicholson; kadr z filmu/East News

Osoby, którym przyjemność sprawia degustowanie cierpkiego smaku czarnej kawy, mogą przejawiać skłonności do bycia psychopatą - udowadniają austriaccy uczeni z Uniwersytetu w Innsbrucku.

Zaskakujące wyniki badań, w których wzięło udział 953 uczestników potwierdziły, że osoby o cechach antyspołecznych - psychopaci, sadyści, cyniczni makiaweliści oraz osobowości narcystyczne - uważają się za wielbicieli czarnej kawy.

Na podstawie testów osobowości oraz preferencji dotyczących smaków naukowcy z Austrii - Christina Sagioglou oraz Tobias Greitemeyer wykazali, że ludzie osiągający satysfakcję z zadawania bólu innym, zdecydowanie bardziej niż pozostali lubią smak... czarnej kawy!

W kofeinowym amoku

Okazuje się, że osoby, które podobnie jak bohater "Lśnienia" Stanleya Kubricka, czerpią radość z impulsywnych zachowań będących udręką dla otoczenia, są zdeklarowanymi kawoszami.

Skłonność do wydawania bezkompromisowych opinii i odważnych sądów moralnych szła u nich także w parze z osiąganiem przyjemności podczas spożywania produktów o nieco cierpkim smaku (tj. rzodkiewki czy seler) a także picia toniku oraz piwa o gorzkim smaku. Osoby, które okazały się najbardziej ugodowe i pozwalające na zawieranie kompromisów preferowały zaś słodkie smaki.

Rezultaty nietypowych badań zostały opublikowane na łamach Journal of Appetite. Niestety nie uwzględniono w nich, czy psychopaci lubią też... czarny chleb, którym w polskich więzieniach raczono wszystkich, którzy swym antyspołecznym zachowaniem wyrządzili krzywdę innym...

źródłoGQ Australia, Journal of Appetite

Zobacz także

Zagłosuj

Jaką kawę pijesz najczęściej?

Liczba głosów:

Zobacz także

Sprawdź, jaki masz temperament! Rozwiąż nasz quiz!

Rozwiąż quiz

Jaki masz temperament?

________

zdrowie.radiozet.pl/π