Zamknij

Wiele osób w jednym ciele - to zaburzenie wciąż jest zagadką

06.01.2021
Aktualizacja: 14.12.2021 15:28

Osobowość wieloraka - to zaburzenie osobowości wciąż zadziwia psychiatrów na całym świecie. Osoba z dysocjacyjnym zaburzeniem może przemawiać głosami kilku osób, a żadna z nich nic o sobie nie wie. Jakie są przyczyny osobowości wielorakiej i na czym polega jej leczenie?

kobieta z osobowością wieloraką
fot. Shutterstock

Jednym z najbardziej intrygujących zaburzeń osobowości jest osobowość wieloraka – stan, w którym osoba przejawia co najmniej dwie różne osobowości. Czym jest dokładnie?

Zobacz także: Co to jest depresja? Rodzaje i przyczyny depresji

Osobowość wieloraka (określana także jako: zaburzenie dysocjacyjne świadomości, osobowość mnoga, rozdwojenie jaźni) to rodzaj zaburzenia, objawiającego się manifestacjami co najmniej dwóch różnych osobowości w jednym organizmie. Charakterystyczne jest, iż zwykle żadna z osobowości nie jest świadoma istnienia pozostałych. Mimo wielu badań, zaburzenie dysocjacyjne świadomości nadal pozostaje jednym z najbardziej zagadkowych zaburzeń psychicznych. Należy przy tym zaznaczyć, że choć osobowość wieloraka bywa określana jako „rozdwojenie jaźni”, nie można jej mylić ze schizofrenią, która jest odrębną jednostką chorobową zaliczaną do grupy psychoz.

Objawy rozdwojenia jaźni

Osobowość wieloraka jest diagnozowana bardzo rzadko. Zaburzenie dysocjacyjne świadomości objawia się występowaniem przynajmniej dwóch niezależnych osobowości w jednym ciele. Poszczególne osobowości zwykle nie tylko są nieświadome istnienia pozostałych, ale również znacząco się od siebie różnią.

U osób z rozdwojeniem jaźni występuje poważne zaburzenie poczucia tożsamości – poszczególne osobowości mają różne wzorce zachowań, własne wspomnienia, a niekiedy nawet płeć, wiek, iloraz inteligencji, alergie czy ciśnienie tętnicze krwi. Przejście jednej osobowości w drugą następuje zazwyczaj w sposób nagły i może być spowodowane stresującymi doświadczeniami, które dodatkowo nasilają amnezje. Inne objawy, mogące towarzyszyć zaburzeniu dysocjacyjnemu świadomości to m.in.:

  • autoagresja,
  • zaburzenia snu,
  • depresja,
  • ból głowy,
  • uzależnienia (alkoholizm, narkomania).

Zobacz także: DDD, czyli w pułapce dzieciństwa. Kim są dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych?

Przyczyny rozdwojenia jaźni

Przyczyny powstawania i rozwoju osobowości mnogiej nadal są owiane tajemnicą. Wiadomo, że zaburzenie występuje rzadko, najczęściej w okresie dzieciństwa. Rozdwojenie jaźni rozwija się też częściej u kobiet niż u mężczyzn. Wśród niektórych specjalistów panuje pogląd, że zaburzenie dysocjacyjne świadomości może być spowodowane bolesnymi, traumatycznymi doświadczeniami z dzieciństwa (przemoc, traumy związane ze śmiercią, gwałt, wykorzystywanie seksualne).

Wykształcanie odrębnych osobowości ma służyć w konsekwencji uwolnieniu od bolesnych przeżyć i zapewnić normalne funkcjonowanie. W tym sensie osobowość wieloraka jest rozumiana jako mechanizm obronny, chroniący przed traumatycznymi doświadczeniami. Wciąż rozważane są także inne hipotezy wiążące występowanie rozdwojenia jaźni z innymi czynnikami, np. genetycznymi.       

Leczenie osobowości wielorakiej

Opracowanie skutecznych metod leczenia zaburzeń dysocjacyjnych świadomości wciąż stanowi wyzwanie dla medycyny i psychologii. Obecnie powodzeniem cieszą się różne formy psychoterapii, ukierunkowane na pomoc pacjentowi w radzeniu sobie z trudnościami i integracją tożsamości. Podczas psychoterapii kładzie się także nacisk na ustalenie możliwych przyczyn zaburzenia. Często wdrażana jest farmakoterapia. Stosowane są zwykle leki antydepresyjne i anksjolityczne – zwłaszcza jeśli osobowości wielorakiej towarzyszą inne choroby psychiczne.

Zobacz także: Co to jest depresja? Rodzaje i przyczyny depresji

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio Zet na Facebooku!