Zamknij

Osobowość narcystyczna jest przekonana o własnej wyjątkowości. Jakie są objawy narcyzmu?

Marta Wilczkowska
06.01.2021
Aktualizacja: 06.01.2021 18:40

Osobowość narcystyczna uważa się za najmądrzejszą, najpiękniejszą i najbardziej utalentowaną. Gardzi ludźmi, których uważa za gorszych od siebie. Jakie są objawy osobowości narcystycznej i jak ją leczyć?

osobowość narcystyczna
fot. Shuttersock

Ilu ludzi, tyle charakterów, osobowości i – co za tym idzie – sposobów bycia. Niektóre z nich to rzecz zupełnie normalna, inne jednak noszą znamiona zaburzeń osobowości. Jednym z takich przypadków jest osobowość narcystyczna. Czym dokładnie jest?

Zobacz także: Zaburzenia osobowości - rodzaje, objawy i sposoby leczenia

Osobowość narcystyczna – co to jest?

Czym jest narcyzm? To, najogólniej mówiąc, przekonanie o tym, że jest się najlepszą, najbardziej wartościową osobą spośród innych i nie ma nikogo, kto w tej idealności mógłby dorównać. To głębokie samouwielbienie i skoncentrowanie na własnej osobie, podkreślanie samemu sobie i innym swojej wyjątkowości i bycia ponad innymi, pod każdym względem. Taka osoba potrzebuje nieustannego dowartościowywania, chwalenia i doceniania na każdym kroku, a pełnią szczęścia i euforii jest, gdy czynią to osoby ważne i wiele znaczące.

Narcyz przy okazji krytykuje i wyśmiewa innych, niezależnie od tego, co i w jaki sposób zrobią. Miłość wobec samego siebie to podstawa do samoakceptacji i nawiązywania relacji z innymi. Osobowość narcystyczna, która kocha siebie samego tak bardzo, że gardzi innymi, to już jednak zaburzenie osobowości, które powinno być leczone.

Osobowość narcystyczna - objawy. Jak rozpoznać patologiczny narcyzm?

Osoby przemądrzałe, zbyt pewne siebie i wychowane w duchu bycia najlepszym, zawsze i wszędzie, niezależnie od sytuacji i towarzystwa, w jakim się znajdują, to wcale nierzadkie przypadki. Póki jednak na przekonaniu o tym, że zawsze ze wszystkim dadzą sobie radę najlepiej, bo są najmądrzejsze i najzdolniejsze, się kończy, nie ma powodów do obaw. Problem z zaburzeniem osobowości zaczyna się wtedy, gdy narcyz:

  • ma tak wielkie mniemanie o sobie, że dopisuje sobie osiągnięcia i zasługi i szuka poklasku przy każdej, nawet prozaicznej sytuacji;
  • dążąc do sukcesu, kieruje się fantazjami, widzi siebie jako lidera i przywódcę, niegodnego zastąpienia kimkolwiek innym;
  • obraca się wyłącznie w towarzystwie tych osób, które uzna za godne mądrością, pięknem, idealnością i wielkością dla siebie, gardząc innymi, w jego uznaniu – niegodnymi uwagi, niedoskonałymi;
  • oczekuje podziwu, poklasku, uznania i uwielbiania, „noszenia na rękach”, niezależnie od sytuacji;
  • ma roszczeniową postawę i uważa, że wszystko należy się tylko dlatego, że jest, kim jest (w swoim mniemaniu);
  • ma skłonności do wykorzystywania innych osób tylko po to, aby osiągnąć własny cel, a w tym dążeniu nie wykazuje żadnej empatii ani zrozumienia dla innych;
  • wobec innych jest arogancki i wyniosły, podkreślając nieustannie swoją wyższość.

Zobacz także: Borderline: gdy skrajne emocje biorą górę. Jak rozpoznać osobowość borderline?

Osobowość narcystyczna – czy to trzeba leczyć?

Osoby z zaburzeniem osobowości, jakim jest nadmierny narcyzm, mają problemy w normalnym funkcjonowaniu w społeczeństwie. Nie potrafi (i nie chce) nawiązywać relacji z ludźmi, uważając się za lepszą od nich i dąży do poszukiwania odpowiadającego sobie ideału. Mogą zrażać do siebie innych, przez co są niechętnie widziane w towarzystwie, a także w pracy. W dodatku mało który narcyz zdaje sobie sprawę z tego, jak irytujące i odpychające innych może być jego zachowanie.

Skłonienie narcyza do podjęcia leczenia również nie jest łatwe, jednak tylko odpowiednio dobrana psychoterapia pozwala na powrót do normalnego funkcjonowania wśród innych. W niektórych przypadkach dołącza się również leczenie farmakologiczne (jeśli osoba ma dodatkowo skłonności do lęków i depresji). Osobowość narcystyczna ma skłonność do depresji, co jest wynikiem nadmiernego skupiania się na sobie.

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Radio Zet na Facebooku!