Zamknij

Osobowość histrioniczna jest uzależniona od bycia w centrum uwagi. Czym jeszcze objawia się to zaburzenie?

Marta Wilczkowska
04.01.2021 20:10

Osobowość histrioniczna to zaburzenie osobowości charakteryzujące się nadmierną ekspresją emocjonalną. Takie osoby mają wielką potrzebę bycia w centrum uwagi i zachowują się między ludźmi jak aktorzy. Jakie są objawy histrionicznego zaburzenia osobowości i jak je leczyć?

uwodząca kobieta z osobowością histrioniczną
fot. Shutterstock

Każdy zna przynajmniej jedną taką osobę, która na siłę musi błyszczeć w towarzystwie. Najgłośniej mówi, zachowuje się teatralnie i nieustannie zwraca na siebie uwagę. Wszystkie oczy muszą być skierowane w jej stronę – a jeśli nie są, na pewno zrobi coś, aby były. To może być osobowość histrioniczna. Co to jest?

Zobacz także: Osobowość narcystyczna jest przekonana o własnej wyjątkowości. Jakie są objawy narcyzmu?

Osobowość histrioniczna - charakterystyka

Osobowość histrioniczna to zaburzenie osobowości polegające na nieustannej potrzebie zwracania na siebie uwagi. Taka osoba mierzy swoją wartość według tego, czy uda się jej rozbawić i zainteresować innych. Bez pozytywnych bodźców zwrotnych czuje się niedoceniona i obawia się, odrzucenia sądząc, że nie ma innej wartości, która czyniłaby ją atrakcyjną w oczach innych. Odwrócenie uwagi otoczenia od siebie postara się nadrobić jak najszybciej. Co prawda nie obstaje na siłę przy swoim zdaniu i nie próbuje innych przekonać do swojej racji, ale szybko znajdzie następny temat lub zajęcie, które ma przyciągnąć uwagę otoczenia. Osobowość histrioniczna zwykle zachowuje się również uwodzicielsko i epatuje seksualnością.

Osobowość histrioniczna - kiedy pojawia się problem?

Niektóre osoby po prostu lubią zwracać na siebie uwagę – leży to w ich naturze, czują się dobrze jako dusza towarzystwa i liderzy grup. Są rozmowne, sympatyczne, potrafią porwać za sobą tłum i chętnie z tego korzystają. Co więcej, często są również lubiane i chętnie zapraszane na różne wydarzenia, właśnie ze względu na swoją osobowość. Wiedzą, że są w centrum uwagi, więc starają się dobrze zaprezentować: stąd również przywiązanie do atrakcyjnego wyglądu.

Problem pojawia się wówczas, gdy dana osoba staje się uzależniona od bycia w centrum uwagi, a także pozytywnego odbioru. Jeśli dzieje się inaczej, wpada w głębokie przygnębienie, złość, a nawet agresję. Momentalnie stara się znaleźć nowy sposób na to, by ją chwalono i uwielbiano. Różnica między osobą zdrową a tą z zaburzeniem polega na sztucznym, prowokacyjnym zachowaniu tej drugiej, podczas gdy pierwsza zachowuje się naturalnie, a uznanie wynika z jej porywającego sposobu bycia.

Zobacz także: Miłość to choroba? Nikt jej nie leczy, ale zaburza naszą psychikę

Osobowości histrioniczna – objawy i leczenie

Podejrzenie bycia uzależnionym od uznania innych, powinno skłonić do zasięgnięcia pomocy specjalisty. Chwiejność emocjonalna, nieustanna potrzeba pozytywnych bodźców uznania ze strony innych, poczucie bycia bezwartościowym, jeśli nie błyszczy się w towarzystwie, a także wpadanie w stan rozpaczy i przygnębienia, jeśli zostaje się niezauważonym, to istotne czynniki, które mogą wpędzić w depresję, jednocześnie utrudniając budowanie relacji z innymi. Rozpoznanie histrionicznego zaburzenia osobowości opiera się na kilku kryteriach:

  • nadmierna emocjonalność w kontaktach z innymi, teatralne zachowanie
  • wpadanie w stan przygnębienia i natychmiastowe wycofanie się, jeśli zachowanie nie spotka się aprobatą otoczenia, by za chwilę powrócić, z nowym pomysłem na przyciągniecie uwagi
  • nieustanna potrzeba dowartościowywana się, szukanie możliwości znalezienia się w centrum uwagi
  • epatowanie seksualnością, prowokacyjne zachowania i strój
  • ogromne przywiązanie do atrakcyjności fizycznej.

Leczenie opiera się przede wszystkim na psychoterapii, a przed podjęciem decyzji o jej kierunku i rodzaju, warto przeprowadzić badania kliniczne. Osobowość histrioniczna często przeplata się z osobowością zależną lub osobowością chwiejną emocjonalnie.

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio Zet na Facebooku!