Zamknij

Nagła zmiana osobowości: skąd się bierze? Objawy charakteropatii

15.04.2022
Aktualizacja: 15.04.2022 10:05

Nagła zmiana zachowań bliskiego człowieka nie zawsze musi być zamierzona. Zdarza się, że tendencja do kłamstw, drażliwość czy wahania nastroju są wywołane charakteropatią. Co to za zaburzenie i kogo dotyka najczęściej?

Charakteropatia: przyczyny, objawy, leczenie
fot. Shutterstock
  1. Charakteropatia dotyka umysł i ciało. LISTA najważniejszych objawów
  2. Charakteropatia: jak wygląda leczenie?

Charakteropatia to zaburzenie polegające na drastycznej zmianie emocji i zachowań u chorego. Nagła zmiana osobowości jest wywołana organicznym uszkodzeniem układu nerwowego. Charakteropatia może być jednym z powikłań zapalenia opon mózgowych, padaczki, nowotworu mózgu. Do nagłej zmiany osobowości może też dojść w wyniku regularnego zażywania substancji psychoaktywnych (w tym alkoholu). Inne czynniki ryzyka to mechaniczne urazy głowy czy powikłania po poważnych zabiegach neurochirurgicznych. Charakteropatia często dotyka osoby cierpiące na Alzheimera. W przypadku seniorów z demencją jej nasilenie jest związane z konkretnym miejscem, w którym doszło do uszkodzeń układu nerwowego. Na przykład w otępieniu czołowo-skroniowym najważniejszymi objawami są apatia, drażliwość. Jak rozpoznać charakteropatię?

Charakteropatia dotyka umysł i ciało. LISTA najważniejszych objawów

Objawy charakteropatii mogą różnić się u każdej osoby. O nagłej zmianie osobowości świadczy wystąpienie przynajmniej trzech symptomów jednocześnie. Możliwe objawy charakteropatii to:

  • brak konsekwencji w działaniu – dotyczy to nawet najprostszych, codziennych czynności.
  • utrata kontroli nad zachowaniami popędowymi – częste podejmowanie impulsywnych działań, bez zważania na konsekwencje społeczne. To zanik zahamowań i zmniejszenie (lub utrata) władzy nad własnym ciałem i emocjami.
  • wahania nastrojów – przyjmują one skrajną postać. U chorego może wystąpić agresja, zobojętnienie, egoizm, a nawet zachowania paranoiczne. Charakteropatia to także skłonność do kłamstw, nadmierna podejrzliwość w stosunku do innych osób, lekceważenie norm społecznych. Zachowanie chorego bardzo często prowadzi do zerwania wielu więzi.
  • zachowania autodestrukcyjne – to zachowania, które są obiektywnie niekorzystne dla chorego (na przykład prowadzące do utraty pracy czy zdrowia).
  • zaburzenia funkcji intelektualnych – w skrajnych przypadkach mogą to być nawet trwałe zmiany otępienne
  • zmiana sposobu wysławiania się – charakteropatia może spowodować, że chory będzie mówił  bardzo wolno, akcentując sylaby lub wręcz odwrotnie (szybko, niedbale).
  • zaburzenia seksualne – u chorego może wystąpić spadek lub wzrost libido, a także zmiana preferencji seksualnych.

Charakteropatia może powodować objawy somatyczne, takie jak zaburzenia snu, przewlekłe zmęczenie, brak apetytu.

Charakteropatia: jak wygląda leczenie?

Diagnoza i leczenie charakteropatii są bardzo trudne. Objawy występujące w przebiegu charakteropatii mogą przypominać psychopatię, jednak charakteropatia zawsze związana jest z uszkodzeniem organicznym. Inaczej: w przypadku charakteropatii możliwe jest znalezienie konkretnej przyczyny.

Przeszkodą w diagnozowaniu jest również zachowanie chorego; najczęściej nie zdaje on sobie sprawy ze swojego problemu. Cierpi przede wszystkim rodzina i otoczenie chorego. Niestety, uszkodzeń układu nerwowego nie da się cofnąć, dlatego terapia polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów. Zazwyczaj w leczeniu stosuje się leki przeciwpsychotyczne, które pomagają choremu w prawidłowej ocenie rzeczywistości. Pomocne są również leki normotymiczne czy przeciwdepresyjne.

Pomocne mogą okazać się np. leki przeciwpsychotyczne (przy występowaniu paranoicznych myśli), leki normotymiczne (stabilizatory nastroju) czy przeciwdepresyjne (stabilizujące nastrój). Ważna jest również psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym (np. w przypadku zachowań aspołecznych). Najlepsze efekty przynosi leczenie farmakologiczne w połączeniu z regularnymi wizytami u psychoterapeuty.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
Zobacz także

Źródło: pk.gov.pl, psychologia.net.pl, zdrowie.tvn.pl