Zamknij

Melancholicy mają skłonność do pesymizmu. Czym jeszcze charakteryzuje się ten typ osobowości?

19.12.2020
Aktualizacja: 14.12.2021 16:15

Melancholik to osoba o bardzo specyficznym, zwykle pesymistycznym podejściu do życia. Jakie dokładnie cechy charakteryzują melancholików? Czym różnią się melancholicy od flegmatyków? W jakich zawodach melancholik sprawdzi się najlepiej? 

smutna kobieta o temperamencie melancholika
fot. Shutterstock

Już starożytni uczeni – Hipokrates i Galen – wyodrębnili i scharakteryzowali cztery różne typy osobowości: melancholika, choleryka, sangwinika, flegmatyka. Nazwy te przetrwały do dnia dzisiejszego, stając się podstawą psychologii osobowości. Cholerycy i sangwinicy to ludzie energiczni, otwarci na nowe doświadczenia, choć różniący się pod względem równowagi emocjonalnej.

Podobnie jest w przypadku flegmatyków i melancholików, którzy mają większą skłonność do zachowań introwertycznych, przy czym melancholik przejawia więcej zachowań neurotycznych.

Melancholik – kto to

Słowo „melancholik” pochodzi z j. greckiego i oznacza „czarną żółć”. Nazwa jest nieprzypadkowa, bowiem według Hipokratesa, który uchodzi za ojca medycyny, temperament człowieka zależał od przewagi jednego z czterech płynów, krążących w organizmie. W świetle tej koncepcji przewaga czarnej żółci nad innymi „sokami” (krwią, żółcią i śluzem) miała być specyficzna właśnie dla melancholików.

Podobnie jak dawniej, współczesna psychologia definiuje melancholika jako osobę, którą cechuje pesymizm i negatywne podejście do życia. Jest to osoba o większej podatności na lęk, stroniąca od towarzystwa, o bogatym życiu wewnętrznym.

Melancholik – cechy

Melancholicy to ludzie pełni skrajności, którzy potrafią bardzo intensywnie przeżywać zarówno chwile radości, jak i przygnębienia. Cechuje ich duża wrażliwość, empatia i skłonność do marzycielstwa. Melancholicy są generalnie ludźmi spokojnymi, ostrożnie dobierającymi przyjaciół.

Bywają niepewni siebie, a niskie poczucie własnej wartości w połączeniu z pesymistycznym podejściem do życia może sprzyjać rozwojowi zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, nerwice czy fobie. Melancholicy to często ludzie obdarzeni dużą wrażliwością artystyczną oraz zdolnością do analitycznego myślenia, przez co są bardzo skorzy do rozmyślań i filozofowania. Melancholik to również osoba dobrze zorganizowana, sumienna w działaniu i wierna wyznawanym zasadom.

Zobacz także: Wypalenie zawodowe - ten problem może dotyczyć również ciebie. Jak mu zapobiegać?

Melancholik - a flegmatyk

Melancholicy pod wieloma względami przypominają flegmatyków, jednak w odróżnieniu od nich cechują się, mniejszą równowagą emocjonalną. Flegmatycy mają zwykle większy poziom samokontroli, są też obdarzeni mniejszą wrażliwością artystyczną oraz pasją twórczą. W relacjach z innymi ludźmi flegmatycy są też bardziej nieufni i chłodni. Melancholicy, choć ostrożnie dobierają towarzystwo, potrafią głębiej zaangażować się w relacje interpersonalne.

Melancholik – praca i zawody

Ze względu na cechy osobowości i temperament, melancholicy bardzo dobrze radzą sobie w następujących zawodach:

·   lekarz,

·   pracownik naukowy,

·   filozof,

·   księgowy,

·   artysta (malarz, muzyk, poeta),

·   pisarz,

·   bibliotekarz,

·   ekonomista,

·   notariusz,

·   konserwator zabytków,

·   archiwista,

·   archeolog.

Bądź na bieżąco! Polub Zdrowie Radio Zet na Facebooku