Zamknij

Kim jest makiawelista? 16 cech osobowości makiawelicznej

20.09.2022
Aktualizacja: 25.09.2022 20:04

Makiawelista nie przeżywa dylematów moralnych, gdy oszukuje lub zdradza, a najważniejszy jest dla niego cel, do którego dąży. Ludzi o osobowości makiawelicznej nie dręczą skrupuły, gdy robią innym coś złego, bo po prostu ich nie szanują. Jak rozpoznać makiawelistę?

Kto to jest makiawelista? Cechy osobowości
fot. Schutterstock
 1. Co to jest makiawelizm?
 2. Kim jest makiawelista? Cechy osobowości makiawelicznej
 3. Czy z makiawelizmu można się wyleczyć?

Pojęcie osobowości makiawelicznej wprowadzono do psychologii na początku lat 70. Zrobili to dwaj amerykańscy naukowcy, Richard Christie i Florence Geis. Psychologowie wymienili trzy zasadnicze cechy osobowości makiawelicznej: cyniczny pogląd na naturę ludzką, manipulowanie ludźmi dla osiągania własnych celów i pragmatyczny stosunek do norm moralnych. Według naukowców, makiaweliści postrzegają innych ludzi jako z natury złych, chciwych, leniwych, słabych i niegodnych zaufania, ale z drugiej strony także jako zagrażających i sprytnych. Choć w życiu kierują się jedynie własnym interesem i nie angażują się emocjonalnie, potrafią też się sprytnie kryć, aby… osiągnąć swój cel. Można ich jednak rozpoznać.

Co to jest makiawelizm?

Makiawelizm to zespół cech osobowości, do których należy przede wszystkim instrumentalne traktowanie innych ludzi, brak uczuć wyższych i koncentrowanie się na realizowaniu celów. Zalicza się go do zaburzeń osobowości i można próbować go leczyć.

Nazwę makiawelizmowi nadali wspomniani we wstępie psychologowie, którzy zainspirowali się przemyśleniami Niccolo Machiavellego, autora „Księcia”, który m.in. pisał, że „książę powinien być najokrutniejszym lwem i najchytrzejszym lisem, potrafiącym wykorzystać wszelkie środki, które mogą go zaprowadzić do celu”.

Co ciekawe, im większe nasilenie cech makiawelicznych u danej osoby, tym większe znaczenie ma dla niej sukces finansowy, a mniejsze – posiadanie przyjaciół i rodziny czy samoakceptacja. Choć makiaweliści często uważani są za niezwykle inteligentnych, to badania wykazały, że wcale tak nie jest. Nie ma też dowodów, że mają wyjątkowe zdolności interpersonalne – w porównaniu z innymi nie charakteryzują się ani wyższą inteligencją emocjonalną, ani wyższymi umiejętnościami społecznymi, które mogłyby pomagać im w sprawnym manipulowaniu ludźmi. Makiaweliści to osoby o niskiej empatii i zdystansowane emocjonalnie. To prawdopodobnie ta cecha ułatwia im przedmiotowe traktowanie ludzi.

Kim jest makiawelista? Cechy osobowości makiawelicznej

Okazuje się, że makiaweliści często osiągają sukces zawodowy – ten władczy typ osobowości jest bowiem nastawiony na realizowanie celów i jest charakterystyczny dla przywódców. Wielu polityków czy osób na kierowniczych stanowiskach ma cechy osobowości makiawelicznej, choć ich nasilenie bywa różne.

W związkach, w życiu prywatnym, makiaweliści radzą sobie dużo gorzej niż w życiu zawodowym, ponieważ brak empatii i nastawienie na własny zysk utrudnia stworzenie dobrej relacji. Z kolei dla drugiej osoby bycie w związku z makiawelistą jest niezwykle niszczące emocjonalnie. Takie relacje nie są też trwałe.

Jakie cechy są typowe dla tej osobowości? Ludzie o osobowości makiawelicznej:

 1. mają powierzchowny urok osobisty, dzięki czemu wydają się życzliwi i sympatyczni
 2. nie posiadają uczuć wyższych, empatii, tolerancji, poczucia winy
 3. instrumentalnie traktują innych
 4. chcą kontrolować zachowania innych osób i wpływać na nie
 5. stosują manipulację
 6. nie mają wyrzutów sumienia nawet wtedy, gdy kogoś krzywdzą
 7. są nieufni wobec innych osób
 8. lekceważą potrzeby innych ludzi
 9. skupiają się jedynie na realizowaniu celów, ideologia nie jest dla nich ważna
 10. nie troszczą o innych, zwłaszcza w rodzinie i związkach
 11. są chłodni emocjonalnie, mają duży dystans do nowo poznanych osób
 12. nie tolerują sprzeciwu
 13. są egoistyczni (skupiają się tylko na sobie)
 14. skutecznie kłamią i oszukują
 15. dbają o pozytywny odbiór siebie w otoczeniu, doskonale się maskując
 16. mają tendencję do perfekcjonizmu.

Czy z makiawelizmu można się wyleczyć?

Leczeniem makiawelizmu zajmuje się psycholog oraz psychoterapeuta. Makiaweliści rzadko, niestety, decydują się na podjęcie leczenia z własnej woli lub za namową partnera, ponieważ nie uważają tego za potrzebne. Leczenie osoby z takim zaburzeniem osobowości jest niezwykle trudne i wymaga mnóstwo wysiłku nie tylko ze strony terapeuty, ale również pacjenta.

Dzięki regularnej psychoterapii (w nurcie poznawczo-behawioralnym) makiawelista jest w stanie zrozumieć swoje negatywne zachowanie oraz nauczyć się, jak zastępować je takim, które jest pożądane w społeczeństwie. Terapii powinny się też poddać bliscy lub rodzina osób z zaburzeniem, jakim jest makiawelizm.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Charaktery / Psychocare.pl / Psychology Today