Zamknij

Antymaseczkowcy wykazują cechy zaburzeń osobowości

09.09.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 12:32
Antymaseczkowcy wykazują cechy zaburzeń osobowości
fot. Shutterstock

Koronawirus zmienił świat. Nie wszyscy się jednak na to zgadzają. Osoby, które nie chcą nosić maseczek ochronnych, częściej mają profil socjopatyczny - poinformowali brazylijscy naukowcy.

Antymaseczkowcy to grupa, która wyłoniła się w trakcie pandemii koronawirusa. Niektórzy z nich nie wierzą w istnienie koronawirusa, inni nie doceniają powagi sytuacji lub nie zgadzają się na "ingerencję państwa w wolność jednostki". Łączy ich to, że ostentacyjnie nie noszą maseczek ochronnych. Brazylijscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy ignorujących zalecenia sanitarne łączą jakieś wspólne cechy osobowości.

Antymaseczkowcy - wspólne cechy

Badacze z Universidade Estadual de Londrina, kierowani przez prof. Fabiano Koich Miguela, zbadali związek pomiędzy niechęcią do noszenia maseczek ochronnych w dobie koronawirusa, a cechami osobowości. Uczestnicy badania zostali poproszeni o ocenę, czy ich zdaniem konieczne jest używanie masek, zachowywanie dystansu społecznego oraz częstsze mycie rąk w trakcie pandemii. Następnie przystąpili do testów osobowości.

W testach wzięło udział 1600 ochotników. Po przeanalizowaniu ankiet uczeni wyłonili dwie grupy: liczącą 1200 osób „grupę empatyczną” i „grupę antyspołeczną”, do której przydzielono 400 osób. "Grupa antyspołeczna" osiągnęła wyższe wyniki we wszystkich typowych cechach osobowości dyssocjalnej (ASPD): bezduszność, kłamliwość, wrogość, impulsywność, nieodpowiedzialność, manipulacja, podwyższona skłonność do ryzyka. Zaobserwowano również obniżony poziom empatii.

Co więcej, osoby, które wykazywały oznaki tak zwanej mrocznej triady cech osobowości - narcyzmu, makiawellizmu i psychopatii - były bardziej skłonne do trywializowania zagrożeń związanych z COVID-19. Wyniki opublikowano na łamach "Personality and Individual Differences".

Koordynator badania prof. Miguel ostrzega jednak, żeby w stosunku do osób spotkanych na ulicy nie wyciągać pochopnych wniosków. „Nie możemy stwierdzić, że jeśli ktoś nie nosi maski, to jedynym powodem jest fakt, że jest socjopatą” - podkreślał naukowiec w rozmowie z "The Times".

Źródło: The Times