Zamknij

Nieleczona histeria może być groźna. Czym się objawia ten stan emocjonalny?

07.03.2021 14:20

Histeria to stan emocjonalny, w którym dochodzi do nadmiernego pobudzenia emocjonalnego, a także nieuzasadnionego, bardzo silnego lęku o swoje zdrowie i życie. Histeria, zwana również nerwicą histeryczną, jest jednym z rodzajów nerwicy. Jeśli takie stany są powtarzalne, wymagają leczenia. Dowiedz się więcej.

kobieta cierpiąca na histerię
fot. Shutterstock

Histerią potocznie nazywa się taki stan, w którym człowiek nie panuje nad swoimi emocjami. Zanoszenie się płaczem, utrata kontaktu z rzeczywistością, brak reakcji na zewnętrzne bodźce i często towarzyszący tym objawom atak paniki – to najczęstsze objawy histerii. 

Zobacz także: Osobowość anankastyczna – kiedy perfekcjonizm dominuje życie

Histeria a nerwica

Najczęściej występuje u osób cierpiących z powodu nerwicy, ale może także przytrafić się jako jednostkowy przypadek w sytuacji traumatycznego przeżycia.

Objawom psychofizycznym przy przeżywaniu histerii, często towarzyszą także objawy somatyczne. Uczucie guli w gardle to najbardziej charakterystyczny dla stanów nerwicowych i lękowych objaw. Uczucie ściśnięcia gardła i duchoty, a także wrażenie obecności obcego przedmiotu w gardle, który utrudnia przełykanie, jedzenie i mówienie, to najczęstszy skutek przeżywania silnego lub/i długotrwałego stresu.

W takim przypadku warto wybrać się na kontrolę lekarską, aby wykluczyć schorzenia laryngologiczne. Uczucie guli w gardle można skutecznie zniwelować odpowiednio dobraną terapią.

Histeria u dziecka

Histeria to wynik zaburzenia równowagi nerwowej. O ile u osób dorosłych jest najczęściej powiązana z nerwicą, o tyle u dzieci jednostkowe przypadki wynikają najczęściej z nieodpornego i podatnego na zmiany układu nerwowego. Dzieci nie potrafią panować jeszcze w pełni nad swoimi emocjami, co przekłada się niejednokrotnie na nadmierną wobec sytuacji reakcję. Jeśli jednak dziecko wpada w bardzo głębokie, zaawansowane i powtarzalne stany histerii, trzeba zgłosić się z nim do lekarza. Może to świadczyć o zaburzeniach emocjonalnych lub psychicznych.

Zobacz także: Po czym poznać ludzi o skłonnościach psychopatycznych i narcystycznych? 5 rzeczy, które robią

Histeria - objawy

Jak rozpoznać osobę w stanie histerii? Najczęściej pojawiające się objawy, to:

  • Nieuzasadniony, silny lęk
  • Kołatanie serca
  • Uczucie duszności i guli w gardle
  • Omdlenia
  • Zanoszenie się płaczem aż do utraty tchu
  • Nadmierna potliwość
  • Ból brzucha

Histeria – leczenie

Histeria jako stan przewlekły, a nie jednostkowa sytuacja, to bardzo groźne zaburzenie emocjonalne. Zwana jest również nerwicą histeryczną. Niegdyś stany histeryczne przypisywano tylko kobietom, przyczyny szukając w hormonach. Histeria jest jednak zaburzeniem, które nie wybiera wieku ani płci. Realnie zagraża bezpieczeństwu samego chorego, jak i jego otoczenia.

Pacjent cierpiący z powodu histerii nie tylko nie panuje nad swoim zachowaniem, ale także „wyłącza” się z rzeczywistości. Zaburzenie to może prowadzić do amnezji czy zachowań dyssocjalnych. Zaniedbanie leczenia histerii może być opłakane w skutkach. Chory potrzebuje odpowiedniej terapii, niezwłocznie po zauważeniu pierwszych objawów.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zet Radio Zet na Facebooku!