Zamknij

Ona nie chce, abym oglądał ją nago – dysmorfofobia może zrujnować związek

08.06.2018
Aktualizacja: 26.10.2020 15:30

„Naprawdę kocham moją dziewczynę – Liane. Chciałbym, aby ona czuła to samo. Jest zabawna, cudowna. Ma niebieskie oczy, długie włosy i najpiękniejszy uśmiech [...] Ale nie pozwala mi się zobaczyć nago, bo nienawidzi swojego wyglądu. «Jestem brzydka, obrzydliwa» – te słowa powtarza wielokrotnie w ciągu dnia. Uważa, że ma nadwagę (choć jest szczupła), że ma zdeformowaną, niesymetryczną twarz (choć jest piękna i symetryczna)” –  napisał w serwisie BBC.com Mitch Witham, bohater filmu „Ugly Me: My Life with Body Dysmorphia”.

Nie pozwala mi się oglądać nago - kobieta pod prysznicem
fot. Shutterstock

Wpadła w szał, bo kupiłem zły lakier

Swoją dziewczyną, Liane, poznał w 2015 roku na Tinderze (aplikacja umożliwiająca zawieranie znajomości). Podczas pierwszego spotkania wydawała się pewna siebie. Mark czuł się przy niej swobodnie, nadawali na tych samych falach. Jednak po 6 miesiącach nastąpił pierwszy kryzys. Wszystko zaczęło się od lakieru do włosów, a właściwie jego braku.

Mark opisuje to tak: „Szykowaliśmy się do wyjścia. Liane zorientowała się, że skończył się jej lakier do włosów. Zmartwiła się, że jej włosy nie będą dobrze się układać. Poszedłem do sklepu i kupiłem nowy. Różnił się trochę od poprzedniego. Wściekła się, zaczęła mnie kopać. Skończyło się wielką awanturą”.   

Zachowanie Liane bardzo zaskoczyło Marka. Im dłużej o tym myślał, tym bardziej był przekonany, że coś jest nie tak. Ta panika z powodu lakieru, te rytuały związane z wyglądem... To wszystko zaczęło mu się składać w całość. Liane cierpi na zaburzenie psychiczne, które zawiązane jest z przekonaniem o nieestetycznym wyglądzie.

Na czym polega dysmorfofobia?

Dysmorfofobia (z ang. Body Dysmorphic Disorder, BDD) to zaburzenie lękowe, które charakteryzuje się przekonaniem o deformacji swojego ciała, głównie twarzy. Uważa się, że dotyczy ono około 2% populacji. Osoby, które cierpią na to zaburzenie, ciągle porównują swój wygląd z innymi i mają obsesję na punkcie swojego wyglądu – chorzy najczęściej koncentrują się na wyglądzie twarzy, skóry, włosów, brzucha, piersi, nóg, a także na swojej wadze. Temu zaburzeniu często towarzyszy depresja, zaburzenia odżywiania, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, często też myśli samobójcze. Większość osób z tym zaburzeniem ma problemy ze znalezieniem partnera lub z dłuższym utrzymaniem relacji partnerskich.  

Mark sam ma zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (inaczej nerwicę natręctw), więc łatwiej było mu dostrzec problem Liane. Zaproponował, by poszła do lekarza. Przypuszczenie Marka się potwierdziło. U jego dziewczyny zdiagnozowano dysmorfofobię. Rozpoczęła terapię.

Nie chce, aby oglądał ją nago...

Wspólne życie z osobą z tym zaburzeniem jest bardzo trudne. Często, jak napisał Mark, pojawiają się problemy, których nie sposób przewidzieć. Pewnego dnia jego partnerka chciała spalić swoje włosy, bo była niezadowolona z ich wyglądu. Innego dnia, gdy oboje wybrali się do baru, musieli wrócić, bo... siedziała tam kobieta, która zdaniem Liane była od niej o wiele ładniejsza.

Najtrudniej jest jednak w sytuacjach intymnych. Liane nie chce, by Mark oglądał ją nago – mimo zapewnień z jego strony, że jest piękna. Do zbliżeń dochodzi bardzo rzadko i są to dla nich obojga bardzo stresujące sytuacje. „Wiem, że Liane nie czuje się w takich sytuacjach komfortowo, więc chcę, aby mówiła mi, czego chce, a czego sobie nie życzy. Chciałbym, aby to ona wychodziła z inicjatywą. W efekcie kochamy się bardzo rzadko” – napisał na BBC.com.

Wystarczyło, że ktoś wydał się jej ładniejszy...

Pewnie wiele osób, czytając ten tekst, zastanawia się, dlaczego Mark jest wciąż z Liane. Odpowiedź jest prosta: kocha ją. Choć, jak sam przyznał, wielokrotnie myślał o rozstaniu. Zwłaszcza gdy dochodziło do karczemnych awantur pomiędzy nimi. Miejsce nie miało dla niej znaczenia: wpadała w złość w sklepie, w barze... Wystarczyło, że ktoś wydał się jej ładniejszy.

Markowi trudno też planować przyszłość z Liane. Chciałby się z nią ożenić (mają wyznaczony termin), mieć dzieci... ale Liane jest wciąż niezdecydowana (raz chciałaby wyjść za Marka, raz mówi, że nie; nie chce też mieć dzieci, bo ciąża mogłaby zdeformować jej ciało).

Mark wyznał, że wielokrotnie bał się o siebie i o swoją partnerkę. Życie z nią to jak chodzenie po linie, ale kocha ją. „Biorę to, co daje mi każdego dnia. Każdy dzień celebrujemy. Śmiejemy się, zwierzamy sobie, dzielimy się wszystkim. Ona jest moim najlepszym przyjacielem”.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: BBC.com