ADHD u dorosłych. Jak radzić sobie w pracy? [VIDEO]

Aleksandra Supryn
18.09.2015 15:55
ADHD u dorosłych. Jak radzić sobie w pracy? [VIDEO]
fot. ADHD u dorosłych. Jak radzić sobie w pracy?

ADHD najczęściej kojarzy się dziećmi i często zapominamy o tym, że nadpobudliwość psychoruchowa dotyczy również dorosłych. W wielu przypadkach objawy ADHD mijają z wiekiem. Jednak nie jest to zasadą.

Dorosłe osoby, które cierpią na nadpobudliwość bardzo dobrze radzą sobie w niektórych zawodach, np. w dziennikarstwie czy policji. Prace te wymagają krótkotrwałego, intensywnego wysiłku i dają szybkie efekty ‒ właśnie dlatego są idealne dla osób z tym zaburzeniem.

ADHD u dorosłych. Plusy i minusy

Okazuje się, że ADHD może być pomocne w pracy. Osoby z nadpobudliwością są bardzo kreatywne i zaradne. Potrafią poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Dobrze sprawdzają się w pracy, w której pracownicy narażeni są na duży stres.

Z drugiej strony ADHD może mieć również swoje minusy: spóźnianie się, brak organizacji, zapominanie, nieuwaga, impulsywność.

ADHD u dorosłych. Jak radzić sobie w pracy?

ADHD u dorosłego. Jak sobie radzić?

Jeśli osoba cierpiąca na ADHD jest pod opieką psychiatry, możliwe, że lekarz zaleci przyjmowanie środków farmakologicznych, które ułatwią radzenie sobie z objawami zaburzenia.

Leki nie zawsze są jednak potrzebne. Osoby z ADHD wkładają dużo wysiłku w organizację swojego życia, np. przy pomocy urządzeń elektronicznych, terminarzy, list… Bardzo często otaczają się również osobami, które pełnią role „sekretarek” ‒ przypominają, kontrolują, sprawdzają. 

Źródło: newsrm.tv