Zamknij

Tomasz Sekielski: ważyłem 185 kilogramów

18.12.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 03:16
Tomasz Sekielski w Radiu ZET
fot. Radio Zet

- Za każdym razem, gdy podejmowałem wyzwanie, sięgałem po nową dietę, zaczynałem się ruszać, byłem przekonany, że mi się uda - mówił Tomasz Sekielski w audycji Michała Figurskiego "NieZŁY pacjent w Radiu ZET". 

Gdy Tomasz Sekielski zaczynał pracę w mediach, ważył ok. 90 kilogramów. Dziś schodzi ze 185. Jest już po operacji zmniejszenia żołądka. Aktualnie waga wskazuje 140 kg. To plus minus połowa drogi do celu. O walce z otyłością opowiedział Michałowi Figurskiemu w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET".

Wiesz, że źle robisz

- To jest choroba śmiertelna. Prowadzi do zawału, nadciśnienia, wylewu, udaru, do zniszczenia stawów, do uszkodzenia kręgosłupa - wyliczał jednym tchem Tomasz Sekielski w Radiu ZET.

Bariatra dr Paweł Szymański ostrzegał, że wymienione wyżej choroby skracają życie o 5-20 lat, w zależności od tego, jak szybko pojawia się otyłość i kiedy dołączają poszczególne jednostki chorobowe. "Do nas trafiają pacjenci, którym się wyczerpały możliwości tzw. niezabiegowego leczenia: dieta, zmiana trybu życia, czasami leczenie farmakologiczne" - mówił dr Szymański.

- Zajadałem stres. Wracałem do domu i sięgałem po jedzenie. Trochę jak alkoholik. Wiesz, że źle robisz, że to cię powoli zabija, ale sięgasz po jedzenie, żeby odreagować, wyzwolić hormon szczęścia - wspominał Tomasz Sekielski w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET".

Dziennikarz podkreślał, że przez długi czas próbował o siebie walczyć. Za każdym razem, gdy podejmował wyzwanie, sięgał po nową dietę, zaczynał się ruszać, wierzył, że mu się uda. Gdy waga sięgnęła 185 kg i wyniki badań zaczęły się pogarszać, uznał, że czas do chirurga.

Powstrzymać napady głodu

- Resekcja rękawowa żołądka wykonywana jest laparoskopowo. Za pomocą specjalistycznych urządzeń, które jednocześnie kroją i szyją, usuwamy ok. 80 proc żołądka. Zostaje 150-200 ml objętości - mówił bariatra dr Paweł Szymański w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET".

Lekarz tłumaczył, że zabieg nie tylko zmniejsza żołądek i ogranicza objętość jedzenia, którą jednorazowo jesteśmy w stanie przyjąć, ale też usuwa część żołądka odpowiedzialną za wydzielanie tzw. hormonu głodu - greliny.

- Dziś jem dwie łyżeczki i jestem najedzony - potwierdził Tomasz Sekielski w Radiu ZET.

Tomasz Sekielski jest laureatem Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2019.

Posłuchaj podcastu

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące omawianych w programie chorób lub innych, o których chciałbyś usłyszeć w naszej audycji, napisz do nas na adres: niezlypacjent@radiozet.pl

Audycji Michała Figurskiego „NieZŁY pacjent w Radiu ZET” możecie słuchać w każdy wtorek, w godzinach 21-23.